28 жовтня — День вигнання нацистських окупантів

27.10.2021

28 жовтня виповнюється 77 річниця вигнання нацистів з України.  Саме в цей день вшановується пам’ять усіх, хтo бoрoвся з вoрoгoм на фрoнтi чи в тилу, загинув на oкупoванiй теритoрiї, в табoрах смертi, чиє життя oбiрвалoся на шляху дo Великoї Перемoги…

Визволення України почалося під час Сталінградської битви (листопад 1942 року – лютий 1943 року), яка докорінно змінила хід війни. Але ціна перемоги була страшною. Під час усіх наступальних операцій на території України обірвалося життя трьох мільйонів воїнів. Їх історична перемога над нацизмом дала мир і свободу народам, взаєморозуміння і розвиток демократії, що нині є дорогоцінними надбаннями усього людства. Перші населені пункти України на східному Донбасі були звільнені в грудні 1942 року. Остаточне визволення українських земель почалося в ході Курської битви (5 липня – 23 серпня 1943 року). 23 серпня війська Степового фронту звільнили Харків. Протягом вересня – жовтня 1943 року тривала героїчна битва за Дніпро, уздовж якого нацисти намагалися створити неприступну лінію стратегічної оборони («Східний вал»). Кульмінацією битви за Дніпро стало визволення Києва від окупантів. Звитяжна битва за Україну, що тривала довгі 22 місяці, стала вирішальним чинником розгрому військ гітлерівської Німеччини і її союзників. Ціною величезних людських втрат звільнили місто 6 листопада 1943 року. Завершила визволення України Східно – Карпатська операція, що розпочалася 9 вересня 1944 року. 27 жовтня 1944 року було звільнено Ужгород, 28 жовтня визволителі української землі вийшли на сучасний кордон нашої держави.

Довідково. За підрахунками істориків, у ході воєнних дій на території України загинуло близько трьох мільйонів радянських воїнів, понад два мільйони українців було вивезено для примусової праці до Німеччини під час окупації. На території республіки цілком чи частково було зруйновано понад 700 міст і 28 тисяч сіл, близько 10 мільйонів людей залишились без даху над головою, знищено понад 16 тисяч промислових підприємств.

Пам`ятаємо. Не забуваємо…