Три Спаси: Все про традиції, звичаї та символи (продовження)

27.08.2021

Третій Спас хліба припас. Хлібний, Горіховий, Полотняний Спас

Щорічно дата Третього Спаса незмінна – 29 серпня .  Хлібний, Полотняний або Горіховий Спас, як і Другий, вважається не лише християнським святом.
Легенди переповідають, що колись месопотамський цар був важко хворий на проказу. Дізнавшись про вміння Ісуса зціляти, він послав свого художника, щоб той написав портрет Спасителя, аби образ його вилікував царя. Але у майстра нічого не вийшло.

Ісус взяв чисте полотнище і витер ним обличчя. На полотні був втілений Його нерукотворний образ, який зцілив царя. На жаль, реліквія була викрадена в 1204 році під час хресного ходу, і сліди її загубилися.

У християн цей день знаменує перенесення з Едеси до Константинополя Нерукотворного Образу Господа нашого Ісуса Христа.

До Третього Спасу, як правило, закінчували жнива, і цього дня наші бабусі пекли пироги з борошна нового врожаю. Тому і називають цей Спас Хлібним. А інша назва – Горіховий – пов’язана з початком збирання врожаю горіхів, які на цей час саме достигають. Ці всі дари природи прийнято нести до церкви, щоб окропити святою водою. Наші предки 29 серпня влаштовували ярмарки, де продавали полотна, овочі та фрукти. Вважалося, що піти з ярмарку, нічого не купивши – погана прикмета, тому всі жителі обов’язково купували собі якусь річ. Необхідно було також  запастися полотном, тому той день ще називали Полотняним Спасом.

Перед Третім Спасом, а саме 28 серпня, велике свято – Успіння Пресвятої Богородиці, або Перша Пречиста.  Цього дня завершується Успенський піст. Дехто вважає його продовженням Великого посту. Тому, всупереч звичаям порушувати Петрівку, на Спасівку постували обов’язково.

Вважали, що це – найлегший із річних постів, бо достигали не лише садовина й городина, а й зернові, бобові та баштанні культури. Казали: “Спасівка – ласівка, а Петрівка – голодівка”.

Джерело:https://espreso.tv/