Віспа мавп — це рідкісне інфекційне захворювання, яке частіше спостерігається у тварин, але може передаватися і людині. Його збудник — вірус із сімейства поксвірусів — генетично близький до вірусу натуральної віспи. Виникає спонтанно. Вірус передається повітряно-краплинним шляхом та через контакт через інфіковані ураження шкіри (ранки). Інкубаційний період віспи мавп зазвичай становить від 6 до 13 днів, але може змінюватись від 5 до 21 дня. Симптоми (включаючи лихоманку, головний біль, м’язові болі та висипання) можуть бути легкими або тяжкими, а травми — свербіжними або болючими.
Хто перебуває у групі ризику
Існує два сімейства вірусів віспи мавп: у Західній та Центральній Африці. І хоча найчастіше захворювання проявляється лихоманкою та головним болем, іноді воно призводить до тяжких ускладнень і навіть смерті. Згідно зі статистикою, рівень смертності серед західноафриканського населення становить близько 1%, тоді як у басейні річки Конго він може досягати 10%. У групі ризику є немовлята. Також хвороба під час вагітності може призвести до ускладнень, уродженої віспи мавп або смертності дитини при народженні.
Вакцина є, але не для всіх. Вакцина (MVA-BN) та специфічне лікування (tecovirimat) були схвалені проти віспи мавп у 2019 та 2022 роках відповідно. Однак вони поки що залишаються важкодоступними для основної частини населення в усьому світі.
Джерело: МЕДПРАВДА