Міжнародна акція «16 днів проти насильства»

30.11.2022

Як уже повідомлялося, з 25 листопада до 10 грудня в усьому світі проводиться акція «16 днів проти насильства» з метою привернення уваги до проблем подолання будь-яких форм насильства, у тому числі насильства в сім’ях, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок.

Домашнє насильство ‒ діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Який алгоритм дій постраждалої від домашнього насильства особи?

По-перше, необхідно звернутися до головного суб’єкту з протидії домашньому насильству – поліції. Викликати необхідно у повноважений підрозділ Національної поліції. Поліцейські виїжджають на виклик, встановлюють необхідні обставини. Якщо є відео-, фотофіксація, їх необхідно надати працівникам поліції.

Працівники поліції складають протокол, який надалі передається до суду. Після розгляду справи та вироку суду відповідача, кривдника буде притягнуто до адміністративної або кримінальної відповідальності.

Яке покарання передбачене за вчинення домашнього насильства?

Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність за вчинення домашнього насильства та насильства за ознакою статі. Вона тягне за собою накладання штрафу в розмірі від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або громадські роботи від 30 до 40 годин, або адміністративний арешт до 10 діб.

У випадках систематичного вчинення домашнього насильства (від 3 та більше разів), настає кримінальна відповідальність. За вчинення домашнього насильства винна особа карається громадськими роботами на строк від 150 до 240 годин, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до двох років.

Що таке терміновий заборонний припис?

Також задля запобігання подальшим випадкам учинення домашнього насильства передбачено такий захід, як терміновий заборонний припис.

Терміновий заборонний припис може містити такі заходи:

  1. зобов’язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи;
  2. заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи;
  3. заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.

Куди можна звертатися у таких випадках?

В Україні за телефонним номером 15-47 цілодобово та безкоштовно діє „гаряча лінія” з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей.
„Гаряча лінія” приймає звернення від усіх заявників з питань протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей. Надається психологічна допомога згідно з напрямом роботи „гарячої лінії” 15-47. Окрім того, надаються роз’яснення, контактна інформація з питань безпеки та оборони, гуманітарної допомоги, соціальної допомоги тощо. Також надається психологічна підтримка заявникам, які телефонують з питань, пов’язаних з воєнними діями.
 Звернутися на „гарячу лінію” можливо, зателефонувавши зі стаціонарних або мобільних телефонів на короткий номер 15-47, а також є можливість надіслати повідомлення через веб-сайт 15-47.

У Великосеверинівський громаді:

– мобільна бригада соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, тел. 066-393-4877

У Кропивницькому:

– громадська організація «Територія успіху», 093-25-07-646 , 050-97-56-917, Кропивницький, вул. Тараса Карпи, 84;
– сектор протидії домашньому насильству відділу превенції Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області, Кропивницький, вул. Ю. Бутусова, 22а, вул. Вокзальна 58;
– громадська організація «Десяте квітня» (первинна правова допомога для внутрішньо переміщених осіб), консультування з юридичних питань, 068-079-18-58;
– Кропивницький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, 095-876-62-33, Кропивницький, вул. Архітектора Паученка, 64/53.

Якщо ви постраждали від домашнього насильства, або стали свідком вчинення домашнього насильства – не мовчіть!

Підгтовлено за матеріалами Безоплатна правова допомога