Переохолодження та обмороження

06.01.2023

Цьoгo тижня в Кірoвoградську область пoвертаються мoрoзи. Згідно з даними обласного гідpометцентpу з 5 по 7 січня очікується зниження температури від +1 до -7°С вдень та від -2 до -9°С вночі. Тож Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області звертає увагу на рекомендації щодо попередження випадків переохолодження організму чи навіть обмороження. Адже обмороження може виникнути не тільки при сильному морозі, а й при достатньо теплій зимовій погоді. Його розвитку сприяє вологе повітря та вітер.

Переохолодження ж виникає тоді, коли температура тіла людини падає до 35°C. Найчастіше це трапляється внаслідок впливу холодної погоди або занурення в холодну воду. Ознаки та симптоми гіпотермії (переохолодження) зазвичай з’являються повільно і можуть включати:

озноб;
нечітку мову або бурмотіння;
повільне, поверхневе дихання;
слабкий пульс;
незграбність або відсутність координації;
сонливість або дуже низький рівень енергії;
сплутаність свідомості або втрату пам’яті;
втрату свідомості;
яскраво-червону, холодну шкіру.
При обмороженні шкіра стає блідою, знижується чутливість уражених ділянок, а після зігрівання спостерігається почервоніння та набряк. При другому ступені ураження шкіра набуває синьо-багряного відтінку і на її поверхні з’являються пухирі з прозорою рідиною. При цьому людину лихоманить, підвищується температура тіла. Третя й четверта стадії супроводжуються відмиранням тканини, ризиком розвитку гангрени.

Що робити при переохолодженні чи обмороженні:

Якщо перебуваєте на вулиці, негайно зайдіть у приміщення. Якщо це неможливо, постарайтеся захистити від вітру шию та голову.
Якщо ваші речі змокли, якомога швидше перевдягніться у сухі.
Якщо потрібне подальше утеплення, робіть це поступово. Наприклад, прикладайте теплі сухі компреси до центру тіла – шиї, грудей і паху. Якщо використовуєте пляшки з гарячою водою, спочатку загорніть їх в рушник, щоб не обпектися.
Вживайте теплі безалкогольні напої з цукром.
Більше рухайтесь, робіть вправи ногами та руками, щоб сприяти відновленню кровообігу.
Чого не варто робити:

Не намагайтесь зігрітися занадто швидко, наприклад, за допомогою обігрівача чи гарячої ванни.
Не вживайте алкоголь і сигарети. Перший перешкоджає процесу зігрівання, а другі – кровообігу, необхідному для зігрівання.
Якщо з’явилося напухання відмороженого місця або пухирі, не розтирайте це місце, а негайно зверніться за медичною допомогою.
Не можна розтирати обморожене місце снігом або, навпаки, поливати гарячою водою.
Взимку, коли настають морози, варто тепло вдягатись. Бажано це робити шарами, починаючи з одягу з легкої шерсті, поліестеру або поліпропілену. Не рекомендовано носити бавовну в холодну погоду, адже вона вбирає вологу й утримує її біля тіла, від чого стає ще холодніше. Наступний шар одягу може бути з флісу, шерсті або мікрофібри. Одяг останнього шару (куртка тощо) повинен бути з тканини, що пропускає повітря, але не пропускає вологу. Також не забувайте про шапку, рукавички, шарф, теплі шкарпетки та водонепроникне взуття.

55