Осіння пора характеризується міграційними процесами дикої перелітної птиці, що в свою чергу підвищує ризик занесення та розповсюдження грипу птиці.
Це підтверджує й минулорічна статистика. Зокрема з вересня 2022 року в 23 країнах Європи фіксувалися випадки цього захворювання.
Серед диких птахів збудник хвороби (РНК-геномний вірус) не викликає важкої симптоматики та масового захворювання, чого не скажеш про свійських птахів, для яких інфікування може бути смертельним.
Переносниками інфекційного захворювання можуть бути: люди, комахи, гризуни, синантропна (горобці, синиці) та дика перелітна птиці. Зазвичай інфікування відбувається повітряно-крапельним шляхом.
Тому, для мінімізації ризиків занесення грипу птиці в особисті господарства власники птиці повинні дотримуватись таких профілактичних заходів:
- здійснюйте купівлю-продаж птахів лише в місцях санкціонованої торгівлі та за наявності відповідних ветеринарних документів;
- при утриманні птиці не допускайте її вигулу за межами двору та виключіть можливість контакту домашньої птиці з дикою (наприклад, водоплавною);
- утримуйте окремо різні види птахів;
- проводьте очищення, дезінфекцію приміщень та території, де утримується птиця, також не допускайте сторонніх осіб до цих місць;
- здійснюйте знезараження посліду та підстилки шляхом спалювання або біотермічним методом;
- перед годуванням необхідно проводити термічну обробку кормів;
- при догляді за домашньою птицею дотримуйтесь правил особистої гігієни (змінюйте одяг, взуття, мийте руки з милом тощо);
- інформуйте спеціалістів державних лікарень ветеринарної медицини про наявність птиці для проведення необхідних профілактичних заходів чи клінічного огляду.
Пам’ятайте, при виявлені ознак захворювання (пригнічення, відсутність апетиту, сльозотеча, ураження нервової системи тощо) чи у випадку масової загибелі птиці необхідно звернутися до держаної лікарні ветеринарної медицини.
Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області