Витяг з правил охорони електричних мереж
Охоронні зони електричних мереж встановлюються:
- Вздовж повітряних ліній електропередач – у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів за умови не відхиленого їх положення на відстань:
2 метри – до 1 кВ
10 метрів – до 20 кВ
15 метрів – 35 кВ
20 метрів – 110 кВ
30 метрів – 330 кВ
40 метрів – 750 кВ
- Вздовж переходів повітряних ліній електропередачі через водоймища (ріки, канали, озера та ін.) – у вигляді повітряного простору над поверхнею водоймища, обмеженого вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів за умови не відхиленого їх положення для судноплавних водоймищ на відстань 100 метрів, для несудноплавних на відстань, передбачену для встановлення охоронних зон уздовж повітряних ліній електропередачі, що проходять по суші.
- За периметром трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв на відстані 3 метрів від огорожі або споруди;
- Вздовж підземних кабельних ліній електропередачі – у вигляді земельної ділянки, обмеженої вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх кабелів на відстань 1 метра.
- Просіки для повітряних ліній електропередачі, які проходять через лісові масиви та інші зелені зони, повинні триматися в пожежобезпечному стані силами тих підрозділів, у віданні яких перебувають ці лінії.
- В разі самочинної підприємствами або приватними особами дерев та інших багаторічних насаджень в охоронній зоні електричних мереж роботи з приведення до належного стану просік виконуються за рахунок цих підприємств і осіб.
Забороняється в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв виконувати будь-які дії, що можуть порушити нормальну роботу електричних мереж, спричинити їх пошкодження або нещасні випадки, а саме:
- Перебувати стороннім особам на території і в приміщеннях трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв, відчиняти двері і люки цих споруд, здійснювати самовільне переключення електричних апаратів та підмикання до електричних мереж.
- Будувати житлові, громадські та дачні будинки.
- Влаштовувати будь-які звалища.
- Складати добрива, корми, торф, солому, дрова, інші матеріали.
- Розпалювати вогнища.
- Розташовувати автозаправні станції або інші сховища пально-мастильних матеріалів.
- Накидати на струмопровідні частини об’єктів електричних мереж і наближати до них сторонні предмети, підніматися на опори повітряних ліній електропередачі, електрообладнання трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв.
- Саджати дерева та інші багаторічні насадження, крім випадків створення плантацій новорічних линок.
- Влаштовувати спортивні майданчики для ігор, стадіони, ринки, зупинки громадського транспорту, проводити будь-які заходи, пов’язані з великим скупченням людей, не зайнятих виконанням дозволених у встановленому порядку робіт.
- Запускати спортивні моделі літальних апаратів, повітряних зміїв.
- Здійснювати зупинки усіх видів транспорту (крім залізничного) в охоронних зонах повітряних ліній електропередачі напругою 330 кВ і вище.
- Виконувати роботи із застосуванням ударних механізмів, скидати вантажі масою понад 5 тонн, скидати і зливати їдкі і ті, що спричиняють корозію, речовини, пально-мастильні матеріали (в охоронних зонах підземних кабельних ліній електропередачі).
В межах охоронних зон повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв без письмової згоди енергопідприємств, у віданні яких перебувають ці мережі, а також без присутності їх представника забороняється:
- Будівництво, реконструкція, капітальний ремонт, знесення будівель і споруд.
- Здійснення усіх видів гірничих, вантажно-розвантажувльних, землечерпальних, підривних, меліоративних, днопоглиблювальних, вирубування дерев, розташування польових станів, загонів для худоби, установлення дротяного загородження, шпалер для виноградників і садів, а також поливання сільськогосподарських культур.
- Проїзд в охоронних зонах повітряних ліній електропередачі машин, механізмів загальною висотою з вантажем або без нього від поверхні дороги понад 4,5 метра.
- Виконання земляних робіт на глибині понад 0,3 метра, а на орних землях – на глибині понад 0,45 метра, а також розрівнювання ґрунту (в охоронних зонах підземних кабельних ліній електропередачі).
- Риболовля способом закидання спінінгів, «закидушок», «фідерів» та подібних снастей, якими можна наблизитись до лінії електропередачі.
Роботи в охоронних зонах виконуються відповідно до Умов проведення робіт у межах охоронних зон електричних мереж згідно з додатком до них правил.
Підприємства, які виконують роботи в охоронних зонах, повинні відшкодовувати енергопідприємствам витрати на оформлення допуску, проведення нагляду т інші додаткові витрати.
Місцеві органи виконавчої влади сприяють енергопідприємствам у роботі із збереження електричних мереж, запобігання аваріям і ліквідації їх наслідків у діючих електромережах, а також у забезпеченні виконання Правил всіма юридичними та фізичними особами.
Підприємства, установи, організації та громадяни повинні негайно повідомляти енергопідприємства або місцеві органи виконавчої влади про виявлені обірвані або провислі проводи, пошкоджені опори або небезпеку їх падіння, пошкодження кабелів та інших об’єктів і елементів електричних мереж.
Під час виконання сільськогосподарських робіт в охоронних зонах повітряних ліній електропередачі із застосуванням машин і механізмів забороняється обробіток ґрунту в межах обвалування навколо фундаментів і відтяжок опор.
Контроль за виконанням правил здійснюється енергетичними підприємствами. Вони мають право припиняти або обмежувати електропостачання споживачів, які порушили правила.
Відновлення електропостачання здійснюється після усунення порушень та відшкодувань підприємствам, які експлуатують електричні мережі, заподіяних матеріальних втрат, а також вартості робіт з увімкнення до електромережі згідно з укладеними договорами.
Відповідальність юридичних та фізичних осіб за порушення правил, склад правопорушень і злочинів та порядок притягнення осіб, що їх спричинили, до адміністративної та кримінальної відповідальності визначаються згідно з чинним законодавством.