Безпечне застосування пестицидів та агрохімікатів в сільському господарстві

06.04.2022

Весною на городніх, дачних ділянках, на польових угіддях починаються сільськогосподарські роботи, в тому числі і з використанням пестицидів та агрохімікатів. Хімічний метод захисту рослин простий, доступний, надійний та ефективний. Однак, при його невмілому застосуванні, можна завдати значної шкоди не тільки навколишньому середовищу, а й здоров’ю людини.

В цей період до Держпродспоживслужби надходить багато скарг від населення щодо забруднення атмосферного повітря, грунту, води внаслідок застосування мешканцями населених пунктів, суб’єктами господарювання пестицидів на полях поблизу житлових садиб, що негативно впливає на умови проживання людей. Погіршення складових навколишнього середовища переважно пов’язане з недотриманням вимог чинного законодавства при застосуванні агрохімікатів.

Тому, задля попередження уникнення випадків отруєння мешканців населених пунктів токсичними речовинами та забруднення навколишньої території,  Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області закликає дотримуватись вимог чинного законодавства щодо застосування пестицидів та агрохімікатів під час обробок земельних ділянок, які розміщені в населених пунктах, в житловій зоні та в безпосередній близькості до них, а саме:

  • купувати пестициди та агрохімікати слід тільки в спеціалізованих магазинах, де є всі необхідні дозвільні документи, торгівля повинна проводитись тільки фасованими, герметично упакованими препаратами;
  • застосовувати пестициди для захисту зелених насаджень в межах населеного пункту дозволяється тільки з 22:00 до 07:00 за допомогою ранцевого обприскувача.  За межами населеного пункту всі роботи з пестицидами слід проводити в ранкові (до 10) і вечірні (18-22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках;
  • роботи необхідно проводити в безвітряну погоду. При швидкості вітру більше 4 м/с обприскування не допускається;
  • не слід проводити оприскування  в денний час, жаркі години, проти вітру, під час сильного вітру та під час чи відразу після дощу;
  • перед проведенням обробок об’єктів, розташованих в межі або поблизу населених пунктів, необхідно встановити попереджувальні знаки, у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, та оповістити людей про проведення робіт і строки, протягом яких забороняється перебування в обробленій зоні та поблизу, не менше ніж за дві доби.

Необхідно пам’ятати про те, що пестициди слід застосовувати лише в разі крайньої необхідності, коли інші агротехнічні заходи не дали результатів і врожаю загрожує небезпека.

Запобіганню нещасним випадкам при використанні отрутохімікатів в значній мірі сприяє обов’язкове використання предметів особистого захисту: окулярів, респіраторів, спецодягу.

Варто пам’ятати, що отрутохімікати шкідливі не тільки для осіб, які з ними стикаються в процесі своєї трудової діяльності, вони являють ще більшу небезпеку для населення в разі неправильного їх зберігання та застосування вдома.

Поводження з пестицидами та агрохімікатами регламентовано законами України «Про пестициди і агрохімікати», «Про захист рослин», «Про бджільництво», Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні і доповненнями до нього, ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» та ДСП 382-96 «Державні санітарні правила авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України».

Наполегливо просимо дотримуватись всіх вимог чинного законодавства щодо зберігання та застосування пестицидів та агрохімікатів, особливо в межах та поблизу житла аби не завдавати шкоди здоров’ю людей та навколишньому середовищу.

БЕРЕЖІТЬ СЕБЕ ТА УКРАЇНУ!

Головне управління держпродспоживслужби в Кіровоградській області