Експорт сільськогосподарської продукції та харчових продуктів до ЄС спонукає аграріїв контролювати вміст залишків хлорпірифосу

24.08.2023

Нагадаємо, що у січні 2020 року відбулись зміни в Європейському законодавстві, які заборонили використання інсектицидів з діючою речовиною хлорпірифос і хлорпірифос-метил. У лютому 2020 року країни-члени ЄС схвалили зниження гранично-допустимих залишкових меж хлорпірифосу та хлорпірифосу-метилу в продуктах харчування та кормах до найнижчого рівня. Україна, хоч поки і не є офіційним членом ЄС, щоб відповідати європейському законодавству з 1 січня 2022 року також ввела обмеження щодо максимально допустимих рівнів вмісту хлорпірифосу та хлорпірифос-метилу у сільськогосподарській продукції та харчових продуктах.

На сьогодні в Реєстрі пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, міститься близько 40 препаратів з діючою речовиною хлорпірифос, з них 12 застосовувались аграріями Кіровоградської області для захисту посівів в першому півріччі, найактивніше – Нурел Д, ХАНТЕР, ЗАЛП та Шаман. У загальній кількості застосованих інсектицидів за перше півріччя препарати з діючою речовиною хлорпірифос становлять 25%, що говорить про досить широке їх застосування в Україні.

Враховуючи жорсткі вимоги країн-імпортерів українським виробникам сільгосппродукції необхідно звернути увагу на застосування препаратів із діючою речовиною хлорпірифос і хлорпірифос-метил. Тим більш, особливо багато залишків хлорпірифосу накопичується в олійних культурах, продукція переробки яких є важливими експортними товарами.

Для того, щоб не допустити високого рівня залишків пестицидів агровиробникам необхідно технологічно точно дотримуватись рекомендацій по застосуванню препаратів з діючою речовиною хлорпірифос і хлорпірифос-метил або навіть замінити їх на більш безпечні. Продукція рослинництва, яку планується експортувати до країн ЄС, має бути перевірена на залишковий вміст пестицидів у лабораторних умовах і відповідати вимогам країни, до якої вона експортується.

Варто розуміти, що будь-яка невідповідність сировини або готової продукції встановленим регламентам – це репутація країни в цілому, а не тільки окремого виробника або постачальника і у разі їх систематичного порушення можливий варіант заборони ввезення до країн-членів ЄС певних видів товарів з України.

Головне управління держпродспожтвслужби в Кіровоградській області