Інформує служба у справах дітей та соціального захисту

27.03.2020

Найкраще середовище для життя й розвитку дитини – сім’я. Якщо це було б можливо, то кожна дитина зростала б в сімейному оточенні, в атмосфері любові, бо лише так повною мірою забезпечуються її потреби, створюються оптимальні умови для гармонійного розвитку, успішної соціалізації, незалежно від того, чи може її біологічна родина забезпечити нормальні умови життя та виховання, чи батьки неналежним чином виконують свої обов’язки. Щодо дітей, які за певних життєвих обставин залишились без батьківського піклування, то обов’язок забезпечення їхнього розвитку й виховання бере на себе держава. Пріоритетом у влаштуванні таких дітей Сімейним кодексом України, Законами України «Про охорону дитинства», «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» визначено саме сімейне виховання. Розвиток сімейних інститутів улаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що в останні роки набув загальнодержавного значення, є життєво необхідною умовою виховання дітей, позбавлених можливості виховуватися в біологічній родині. Усиновлення, опіка та піклування над дітьми – перевірені часом форми сімейного виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, тоді як альтернативні форми, що набули розвитку останнім часом, а це прийомна сім’я, дитячий будинок сімейного типу є новацією сімейного законодавства України.

         За статистичними даними на території Великосеверинівської сільської ради (ОТГ) зареєстровано 708 дітей віком до 18 років, з яких, 17 дітей-сиріт та  дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають на обліку служби у справах дітей та соціального захисту населення сільської ради.  Станом на 15 березня 2020 року кількість дітей під опікою та піклуванням становить 11 чол. (64.7%), 5 дітей – вихованці дитячих будинків сімейного типу (29,4%)  та 1 дитина, яка за станом здоров’я перебуває в закладі інституційного догляду системи МОЗ (5.9% від загальної кількості статусних дітей). Сімейними формами виховання станом на 15 березня 2020 року охоплено 94,1% дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, які знаходяться на обліку служби (на кінець 2019 р. також становило 94.1%). В 2019 році під піклування взято 1 дитину-сироту, яка прибула з іншої території та 2 дитини-сироти за 3 місяці 2020 року, які перебувають на первинному обліку Служби.

         З метою недопущення порушень вимог чинного законодавства, Службою  ретельно розглядаються матеріали, що надаються кандидатами в опікуни/піклувальники. Вивчаються особисті якості кандидатів, наміри щодо взяття дитини в родину їх матеріальний стан, здійснюється перевірка умов проживання родини, ставлення до виховання дітей, готовність бути батьками для дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, проводяться профілактично-роз'яснювальні бесіди щодо утримання, виховання та навчання дитини.  Для чіткої координації роботи Служби в напрямку розвитку та охоплення на території сільської ради (ОТГ) сімейними формами виховання дітей було розроблено та затверджено розпорядженням сільського голови від 03.04.2019 року № 46-од план заходів щодо розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на 2019-2021 роки.

         З метою соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування постійно здійснюється робота з пропаганди усиновлення та інших форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

          Начальник служби у справах дітей та соціального захисту населення Юлія Хайнацька