Місцеві вибори у 2020 році: розбираємося, як заповнювати бюлетені

12.10.2020

Місцеві вибори 2020 року проходитимуть у незвичних умовах: на тлі епідемії COVID-19. Поки фахівці сперечаються, як забезпечити вчасну дезінфекцію приміщень, канцелярського приладдя та організувати голосування людей, що перебувають в обсервації, пропонуємо трохи познайомитися із тим, якими будуть цього разу бюлетені та як їх доведеться заповнювати.

А це точно, що ми матимемо нову форму бюлетеня?

Так. Нова форма виборчих бюлетенів застосовуватиметься там, де у територіальній громаді 10 тисяч і більше виборців (саме зареєстрованих виборців!).

Також такий бюлетень матиме кожен виборець для голосування за депутатів районних рад і ще один — для голосування за депутатів обласних рад, тож навіть мешканці невеличкої громади заповнюватимуть новий бюлетень, обираючи обласну раду.

І як таке заповнювати?

Ліворуч у бюлетні буде перелік партій.

Посередині два квадратики для позначок.

Праворуч міститиметься пронумерований перелік кандидатів від цієї партії.

Спочатку обираємо партію та ставимо «галочку», «плюсик» чи будь-яку іншу позначку в першому квадраті для волевиявлення за партію;

до другого квадрату вписуємо номер кандидата, якому віддаємо перевагу у відповідному територіальному списку своєї партії.

Вносити цифри для голосування за кандидата треба буде дуже уважно:

• внести  максимально точний номер, який зазначено поряд з його прізвищем (наприклад: не 6, а 06; не 1, а 01 тощо);
  • цифри необхідно вносити у другий квадратик для позначок, який розкреслено у вигляді трафарету.

Якщо в громаді зареєстровано менше 10 тисяч виборців, то і в бюлетені для голосування за депутатів необхідно буде також обрати лише з переліку прізвищ.

Скільки бюлетенів отримає мешканець села? Чи всі ці бюлетені будуть однакові?

У більшості населених пунктів України людина отримає 4 виборчі бюлетені для голосування за:

• очільника населеного пункту (громади, села),
  • депутатів відповідної ради ОТГ;
  • депутатів районної ради;
  • депутатів обласної ради.

Старост обиратиме рада громади за поданням голови громади!

Вибори депутатів сільської, селищної, міської ради (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч) проводяться за мажоритарною системою (обиратимуть лише з прізвищ).

Скільки бюлетенів отримає мешканець міста?

У більшості міст виборець на дільниці отримає 4 бюлетені. В одному з цих бюлетенів треба буде обирати серед прізвищ кандидата на посаду міського голови, а в решті бюлетенів треба буде проголосувати за партію та в сусідній клітинці вписати номер кандидата від цієї ж партії.

Ця норма стосується населених пунктів, де кількість виборців становить 10 тисяч і більше у реєстрі станом на 1 серпня 2020 року.

А скільки взагалі депутатів маємо обрати?

Кількість депутатів, що обираються, чітко зазначена у Виборчому кодексі:

• до 10 тисяч виборців — 22 депутати;
  • від 10 тисяч до 30 тисяч виборців — 26 депутатів;
  • від 30 тисяч до 50 тисяч виборців — 34 депутати;
  • від 50 тисяч до 100 тисяч виборців  38 депутатів;
  • від 100 тисяч до 250 тисяч виборців — 42 депутати;
  • від 250 тисяч до 500 тисяч виборців — 54 депутати;
  • від 500 тисяч до 1 мільйона виборців — 64 депутати;
  • від 1 мільйона до 2 мільйонів виборців — 84 депутати;
  • понад 2 мільйони виборців — 120 депутатів.

У мене старенькі батьки (дідусь, бабуся), вони ж не розберуться! Та й бачать вони погано…

Доведеться витратити час та пояснити їм, як заповнювати. Інша справа, якщо людина погано бачить. У людей з інвалідністю є можливість звернутись до членів комісії по допомогу в заповненні бюлетеня, тоді комісія обере з наявних на дільниці виборців (крім членів комісії чи спостерігачів) людину, яка згодиться допомогти в голосуванні.