Недопущення отруєння бджіл – надважливе питання

22.03.2021

Питання профілактики та недопущення отруєння бджіл під час обробітку полів були в центрі уваги учасників онлайн-семінару, що відбувся під головуванням першого заступника голови Кіровоградської ОДА Валерія Жалдака. Участь у заході взяли спеціалісти у сфері фітосанітарної безпеки та ветеринарної медицини Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області, представники Департаменту агропромислового розвитку Кіровоградської ОДА, органи виконавчої влади та місцевого самоврядування, сільгоспвиробники, пасічники з різних куточків регіону.У своїх виступах спеціалісти звернули увагу на порядок реєстрації пасік, обов’язкові профілактично-діагностичні заходи, відбір зразків для лабораторних досліджень, оформлення ветеринарно-санітарного паспорту на пасіку, реєстрацію пасіки як потужності, обов’язкові для виконання у галузі бджільництва ветеринарно-санітарні вимоги щодо розміщення, облаштування і кочівлі пасік, дотримання чинного законодавства щодо застосування пестицидів аграріями та відповідальність при порушенні законодавства тощо.

Основною проблемою отруєння бджіл, як зазначили на семінарі, є насамперед відсутність конструктивного діалогу між пасічником та агровиробником. А тим часом дохід пасічника залежить від поля агровиробника, а самого аграрія – від бджолиного запилення.

«Головне правило – це реєстрація та паспортизація пасік в установах Держпродспоживслужби. Також пасіка підлягає реєстрації в органах місцевого самоврядування за місцем проживання фізичної особи або за місцезнаходженням юридичної особи, яка займається бджільництвом. Таким чином органи місцевого самоврядування і, відповідно, агровиробники знатимуть про пасічника та його господарство», – зазначила начальниця відділу організації протиепізоотичної роботи управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Валентина Мітіна.

У разі надходження інформації про заплановане застосування засобів захисту рослин на адміністративній території орган місцевого самоврядування протягом чотирьох робочих годин повідомляє про це власників зареєстрованих пасік і пасік, що прибули на кочівлю, у встановленому законодавством порядку.

«Згідно з чинним законодавством як фізичні, так і юридичні особи, що планують проведення обробітку своїх полів, зобов’язані не пізніше, як за три доби до початку внесення пестицидів повідомити органи місцевого самоврядування, пасічників, громадян за допомогою листівок, оголошень, ЗМІ, засобів зв’язку тощо. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і термін дії токсичності препарату, що буде застосовуватися. Обробка повинна проводитись у період відсутності льоту бджіл у ранкові та вечірні години. Формально фермери проводять таку роботу, але, на жаль, інформація про обробку полів не завжди доходить до пасічників. Тому необхідно в першу чергу кожному пасічнику захищати себе зустрічними діями – зустрічатись з власниками полів і залишати їм свої контакти для зв’язку», – зауважила Валентина Мітіна.

За матеріалами сайту http://kr.consumer.gov.ua/