Орендна плата в натуральній негрошовій формі

10.05.2024

Оподаткування доходів, які виплачуються фізичним особам, залежить від того, у який спосіб передбачено їх виплату за укладеними договорами.  Важливо, що розрахунки в натуральній (негрошовій) формі можуть проводитися лише юридичними та фізичними особами – підприємцями, які застосовують загальну систему оподаткування або перебувають у четвертій групі спрощеної системи оподаткування. Про це повідомляє Земельний фонд України. Для платників єдиного податку інших груп негрошова форма розрахунку призведе до втрати права застосовувати спрощену систему оподаткування (п. 291.6 Податкового кодексу, далі – ПК).

ВИПЛАТА В НЕГРОШОВІЙ ФОРМІ

Зазвичай орендна плата за земельні ділянки (паї), які орендуються у фізосіб, виплачується грошима, але один із варіантів – виплата в натуральній (негрошовій) формі (ст. 22 Закону від 06.10.98 р. № 161-XIV «Про оренду землі», далі – Закон № 161), наприклад власною продукцією або наданням послуг.

Такий спосіб виплати є досить зручним як для орендаря (у такому разі оминається етап продажу власної продукції з подальшою виплатою грошей орендодавцеві), так і для орендодавця (оскільки зазвичай орендарі відвантажують власну продукцію фізособам у рахунок орендної плати за ціною, дещо нижчою за ринкову).
МОЖЛИВІСТЬ ДЛЯ ОРЕНДАРЯ ВИПЛАТИТИ ОРЕНДОДАВЦЯМ ДОХОДИ У ВИГЛЯДІ ОРЕНДНОЇ ПЛАТИ В НЕГРОШОВІЙ ФОРМІ МАЄ БУТИ ПЕРЕДБАЧЕНА В ДОГОВОРІ.

У разі нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовій формі базою обкладення ПДФО є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких установлені згідно з ПК, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за формулою (п. 165.4 ПК). Докладніше читайте на https://www.zemfond.net/post/orendna-plata-v-naturalnii-nehroshovii-formi

Земельний фонд України