Підтримка бізнесу 2021

27.01.2021

Новий рік почався із нового локдауну. З 8 січня чимало бізнесів були змушені призупинити роботу. Про карантинні обмеження підприємці знали заздалегідь і мали можливість отримати від держави одноразову грошову допомогу. Для цього ще у грудні потрібно було оформити заявку і чекати на виплату. Скільки українців звернулись по допомогу і які подальші плани щодо підтримки бізнесу цього року, дізнавались експерти Центру громадського моніторингу та контролю.

Допомога під час карантину

Отримати допомогу у 8 тисяч гривень могли наймані працівники та ФОПи, діяльність яких підпадає під заборону у період посиленого карантину у січні. Заявку потрібно було оформити з 14 до 31 грудня включно. За інформацією уряду, всього по допомогу звернулося понад 480 тисяч людей, з них 455 тисяч отримали допомогу до Нового року, решта виплат має відбутись у січні. Всього за державною програмою виплатили 3,6 млрд грн. «Близько 25 тисяч людей подались в останні дні старого року, тому враховуючи, що почався новий бюджетний рік, вони отримають по 8 тисяч гривень у цьому році протягом короткого періоду часу», – пояснює Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Ігор Петрашко.

На Кіровоградщині  90 суб’єктів господарювання  отримали одноразову грошову допомогу на період карантину, скориставшись президентською ініціативою. Станом на 12 січня  виплати роботодавцям на період 2-тижневого посиленого карантину були  здійснені на 100%. Це означає, що майже 2,5 тисячам найманих працівників передбачена компенсація. Всього сума нарахувань в області становить понад 10 мільйонів гривень.

В Офісі Президента кажуть, що завдяки порталу державних послуг «Дія» вдалось максимально спростити та автоматизувати процес подачі заявок на отримання допомоги. Реєстрація та отримання виплат відбувались дистанційно – без контакту з чиновниками.

Плани подальшої підтримки

У Кабміні кажуть, що у 2021-му продовжуватимуть і розширюватимуть програми підтримки бізнесу, започатковані торік. Зокрема, уряд уже ухвалив зміни у держпрограму «Доступні кредити 5-7-9%». Відтепер на кредитування може розраховувати як малий, так і середній бізнес. Розширюється перелік категорій бізнесу, яким може надаватися кредит за програмою, пом’якшуються умови для рефінансування кредитів.

«Станом на зараз уже більш ніж сім з половиною тисяч різних бізнесів по всій країні отримали понад 17 мільярдів гривень. Впроваджено механізм державних портфельних гарантій для малих і середніх підприємців, коли держава забезпечує до 80% кредиту. Також продовжують діяти податкові канікули для ФОПів першої групи. До червня вони звільняються від сплати єдиного соціального внеску», – зазначив голова уряду Денис Шмигаль.

Експерти прогнозують, що попит на кредитування цього року далі зростатиме. За інформацією уряду, лише за перший тиждень 2021 року за програмою «5-7-9» було видано кредитних позик на суму більш ніж 900 млн гривень.

В уряді не виключають, що залежно від ситуації цьогоріч будуть відновлювати успішні державі програми. Міністр соціальної політики Марина Лазебна зауважує: «Я вважаю, що ми повинні постійно аналізувати, працює – не працює, допомагає – не допомагає, і, коли бачимо критичну ситуацію, відразу відновлювати і надавати допомогу».

Зокрема, йдеться про програму допомоги для дітей ФОП першої і другої категорій, яку започаткували під час першого локдауну навесні 2020 року, а також відновили на час карантину «вихідного дня» у листопаді.

Економісти погоджуються, що другий рік пандемії може бути ще складнішим. Українці все гостріше відчуватимуть наслідки локдауну і загального падіння економіки.  Щоб бізнес скоріше став на ноги, без державної підтримки не обійтись.

Підготовлено за матеріалами  сайту Центру громадського моніторингу та контролю, прес-служби оласної державної адміністрації