Полімерні зернові рукави – альтернативна технологія зберігання зерна

19.09.2023

 Щороку технологія зберігання збіжжя у полімерних зернових рукавах застосовується у багатьох країнах світу. Цей спосіб зберігання зерна добре відомий і в Україні. Багато аграріїв, в тому числі й Кіровоградщини, успішно його застосовують. Які ж переваги полімерних зернових рукавів?
 При використанні цієї технології не потрібно великих витрат на будівництво та утримання сховищ.
Один полімерний зерновий рукав в залежності від розміру може вміщувати 200 – 400 тонн зерна. Сам рукав – це довгий багатошаровий мішок, де зовнішній білий шар виконує роль стабілізатора, запобігаючи згубному впливу ультрафіолетових променів на плівку. Строк ефективного використання таких рукавів до двох років.
 Майданчиком для рукавів може бути тверде покриття (бетон, асфальт) або просто вирівняний ґрунт безпосередньо в полі (без залишків кореневищ та стебел рослин, бур’янів, борозен та горбів). Таким чином скорочується час та транспортні витрати – не доводиться везти зерно на елеватор, чекати у черзі.
Важливо перед розміщенням зерна у полімерні зернові рукави визначити його якість. З метою підвищення стійкості зерна проводиться його доробка.
Така технологія дозволяє оптимально розмістити зерно за культурами, класами та рівнем вологості. Для застосування такого способу зберігання необхідно мати в наявності (придбати або орендувати) машини для пакування та розвантаження полімерних рукавів.
 Має така технологія і свої недоліки.
Основною проблемою при такому зберіганні може бути пошкодження полімерних рукавів птахами, гризунами або ж тваринами. Від пошкодження птахами рукави накривають захисною сіткою, а для захисту від тварин – майданчик по периферії повинен мати огорожу.
Не зручним є розвантаження рукавів у сиру погоду, особливо коли рукави розміщені на ґрунтовому майданчику безпосередньо в полі і техніці складно заїхати. В цьому випадку рекомендується мати підготовлені майданчики як з твердим, так із ґрунтовим покриттям.
Отже, для того, щоб зберігання в рукавах було по-справжньому ефективним, мають бути створені належні умови, за яких зерно збереже всі свої технологічні, корисні та поживні властивості. Щоб цього досягти необхідно:
– правильно обрати та підготувати майданчик для зберігання так, щоб запобігти затопленню ґрунтовими водами та опадами;
– завантажувати рукави рівномірно, якісно їх герметизувати, застосовуючи термозварювання або спеціальні затискачі;
– під час зберігання регулярно відбирати проби для контролю якості;
– своєчасно оглядати рукави та усувати будь-які пошкодження.
За умови дотримання технології та рекомендацій полімерні зернові рукави є ефективним та економним рішенням збереження врожаю для будь-якого сільгоспвиробника.
 У разі виникнення питань чи необхідності більш детального роз’яснення з даного питання звертайтесь до відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області
 за телефонами (050) 171 73 69, (095) 790 71 18
 за адресою: м. Кропивницький, вул. Тараса Карпи, 84, каб. 404.