Попередження щодо уникнення отруєння бджіл при застосуванні пестицидів

12.04.2018

У зв’язку з активізацією весняно-польових робіт та  застосування пестицидів і  агрохімікатів  збільшується вірогідність  потрапляння хімічних сполук  у  медоносні угіддя, що може викликати загибель  бджіл. Юридичні та фізичні особи, які застосовують засоби захисту рослин повинні дотримуватись нормативно-правових актів, що передбачають охорону бджіл  від отруєння.  Забороняється застосовувати засоби захисту рослин, стимулятори їх росту, мінеральні добрива, інші препарати та здійснювати будь-які інші роботи, що можуть призвести до фізичного знищення бджіл під час медозбору – закон України «Про бджільництво» ст..30 абзац 3,4. Застосування засобів захисту рослин у сільському господарстві  дозволяється згідно з їх переліком, затвердженим в установленому порядку центральним органом виконавчої влади з питань аграрної політики з додержанням вимог Закону України «Про бджільництво». Профілактика отруєнь бджіл базується на беззаперечному дотриманні чинного законодавства  та суворому дотримання регламентацій застосування в навколишньому середовищі токсичних речовин. Згідно інструкції щодо попередження та ліквідації отруєнь бджіл фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин,  повідомляють власників пасік за три доби до хімобробок  з зазначенням застосованого отрутохімікату, ступеню та строку дії токсичності, часу і способу проведення обробки в радіусі 7 км від розміщених пасік. Вказують час ізоляції бджіл. Обробки проводяться  у період відсутності льоту бджіл у ранкові або вечірні години. Не допускається обробка квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл. Бажано використовувати препарати нетоксичні для бджіл. Бджолярам на період обробки бажано вивезти пасіку у безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін передбачений обмеженнями при застосуванні отрутохімікатів.

Юридичні та фізичні особи, які застосовують хімічні препарати, порушуючи вимоги діючих нормативно-правових актів, що можуть спричинити отруєння та загибель бджіл,  несуть відповідальність згідно чинного законодавства.

Підсумовуючи  вищевикладене,  вважаємо за доцільне встановлення постійного діалогу  на рівні керівників агропідприємств,   фермерських господарств  та пасічників щодо напрацювання спільних дій, спрямованих на забезпечення  виконання норм чинного законодавства  України щодо своєчасного повідомлення пасічників про застосування препаратів.

Виконавчий комітет сільської ради