Рада ухвалила зміни до законів, що стосуются  питань соціального захисту військовослужбовців

14.04.2018

Верховна рада України на пленарному засіданні 27 лютого 2018 року підтримала внесення змін до законів, що стосуються питань соціального захисту військовослужбовців.

Так, Верховна Рада ухвалила проект постанови № 7505, за домогою якого звернулася до Кабміну із вимогою створити Міністерство у справах ветеранів. “За” проголосував 241 нродний депутат. Зокрема, Кабмін має створити на базі Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції Міністерство України у справах ветеранів – центральний орган виконавчої влади для забезпечення формування та реалізації державної політики у сфері соціального захисту ветеранів війни. Кабмін має повідомити парламент про виконання цієї постанови протягом місяця. Постанова набуває чинності з дня її прийняття.

Верховна Рада також  підтримала за основу законопроект №5512, який передбачає, що тривалість відпусток військовослужбовців будуть розраховувати, виключаючи час проїзду в межах України. Йдеться про зміни до статті 10 закону “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, згідно з яким час, необхідний для проїзду у межах України до місця проведення наданої відпустки та назад, не буде зараховуватися до тривалості щорічної основної відпустки військовослужбовців, відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин, які надаються в особливий період під час дії воєнного стану. Згідно пояснювальної записки, це посилить соціальний захист військовослужбовців та надасть їм можливість відновити сили, а потім більш якісно виконувати завдання по службі.

Верховна Рада підтримала за основу законопроект № 6052, який має спростити порядок продовження служби військовослужбовцями, які отримали поранення, травми чи контузії. “За” проголосували 233 народних депутата. Законопроект передбачає підвищення до 30 років граничного віку прийому громадян на військову службу (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів або військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, у тому числі тих, що здійснюють підготовку осіб на посади сержантського та старшинського складу. В тому числі йдеться про військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації. У законі “Про військовий обов’язок і військову службу” мають намір передбачити право військовослужбовців, які отримали поранення/травми/контузії внаслідок військової служби, залишитися на військовій службі або бути прийнятими на військову службу за контрактом. Виключення – розумові, сенсорні, психологічні вади та інші визначені Міноборони. Перелік посад, які зможуть обіймати травмовані внаслідок служби військовослужбовці, визначить Міноборони та інші центральні органи виконавчої влади.

Верховна Рада підтримала за основу законопроект № 6268-1, який передбачає виплати рідним тих військовослужбовців, які померли внаслідок захворювання, поранення, контузії, каліцтва вже після звільнення зі служби. “За” проголосував 251 народний депутат. Згідно пояснювальної записки, наразі склалась ситуація, коли в разі смерті особи внаслідок захворювання, травми, контузії чи каліцтва, здобутих під час проходження військової служби, родина людини не отримує одноразову грошову допомогу від держави, якщо особа померла вже після звільнення зі служби, не у статусі військовослужбовця. Згідно законопроекту, одноразову грошову допомогу мають призначати і виплачувати у разі смерті колишнього військовослужбовця протягом року після звільнення з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов’язаних з виконанням обов’язків військової служби. Це також стосується іноземців та осіб без громадянства, які проходять військову службу у ЗСУ. Також одноразову грошову виплату мають призначити у разі захворювання військовослужбовця під час виконання ним обов’язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності.

Верховна Рада підтримала за основу законопроект №5518  про призначення одноразової фінансової допомоги колишнім учасникам АТО на відкриття власної справи у формі ФОП. “За” проголосували 237 народних депутатів. Законопроект передбачає зміни до статей 14-1, 14-2 та 20 закону “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” щодо надання державної допомоги на розвиток власної справи фізичній особі – підприємцю з інвалідністю (внаслідок поранення, контузії або каліцтва, здобутих під час безпосередньої участі в АТО чи забезпеченні її проведення). Доцільність надання такої державної допомоги має визначити центральний орган виконавчої влади з питань соцзахисту інвалідів, ветеранів війни. Він же контролює використання такої допомоги.

Верховна Рада ухвалила закон № 6298 щодо державної підтримки учасників бойових дій та їхніх дітей для здобуття професійно-технічної та вищої освіти. “За” проголосували 240 народних депутатів. Згідно пояснювальної записки, відповідно до ухваленого у 2015 році закону № 425-VIII, наразі держава надає підтримку учасникам бойових дій та їх дітям, але не всім. Зокрема, така допомога призначена для представників ЗСУ, Нацгвардії, проте не надається представникам добровольчих формувань, які брали участь в АТО і в подальшому були включені до складу ЗСУ, а ще учасникам бойових дій на території інших країн. Даний законопроект розширює перелік осіб, які мають право на підтримку держави у здобутті професійно-технічної та вищої освіти у державних та комунальних навчальних закладах. Згідно документу, держава надає цільову підтримку для здобуття проф.-тех. та вищої освіти у державних і комунальних навчальних закладах учасникам бойових дій та їхнім дітям, а тому числі студентам денної форми навчання у проф.-тех. училищах та вишах (до завершення навчання або до досягнення 23-річного віку).

Джерело: https://ua.112.ua