Результати весняних обстежень грунтів та стан шкідників сільськогосподарських культур

21.04.2023

Спеціалісти управління фітосанітарної безпеки Держпродспоживслужби в Кіровоградській області провели весняні обстеження полів, садів, лісосмуг, неорних земель та інших сільськогосподарських угідь на перезимівлю і стан шкідників с/г культур відповідно до методичних рекомендацій у базовому та інших господарствах. Всього спеціалістами було обстежено площу 8 645 га. З проведених обстежень було виявлено – 1,5, максимально – 4 екз. на кв.м клопа шкідлива черепашка. За зимовий період загинуло 0-10% шкідника, від хвороб – 65, шкідників – 35%. Маса живих самок до 120 мг – тобто потенційна спроможність розмноження шкідливої черепашки, як і інших клопів, доволі висока, тому в полях озимої пшениці, ячменю, де оселяться ці шкідники за порогової чисельності, виникатиме необхідність застосування хімічного захисту рослин.

Хлібна жужелиця (турун), 0-5% личинок якої загинуло взимку, зустрічалася у вибірках в середній чисельності 0,5 екз. на кв.м.

Взимку загинуло 0-4% гусениць озимої совки. На 19% обстежених площ збереглося – 0,5, максимально – 1 екз. на кв.м шкідника. Помірно тепла цьогорічна зима сприяла перезимівлі гусениць молодших віків, які навесні дохарчовуватимуться в посівах озимих зернових культур. Ймовірне утворення вогнищ підвищеної чисельності і шкідливості фітофага у посівах озимих, просапних та овочевих культур.

Щільність дротяників та несправжніх дротяників, личинок хрущів – 0,5-0,6, максимально – 1 екз. на кв.м на полях під посів просапних культур загрожує значним пошкодженням сходів.

Гусениці стеблового (кукурудзяного) метелика за незначної (0-20%) загибелі взимку від хвороб і ентомофагів виявлені у – 8, максимально – 20% рослинних решток кукурудзи, по 1-2 екз. на рештку.

Умови зимівлі (загинуло від шкідників та грибкових і бактеріальних хвороб 0-20% шкідника) не вплинули на колорадського жука, якого скрізь на картоплянищах збереглося в середньому – 1,8, максимально – 3 екз. на кв.м.

Посіви цукрових буряків більшості бурякосійних господарствах області заселятимуться жуками звичайного та сірого бурякових довгоносиків. Найбільш загрозливими вони будуть у Олександрійському, Новоукраїнському, Голованівському районах, де навесні за виживання 100% популяції виявлено 0,5 екз. довгоносиків на кв.м.

Погодні умови зими були сприятливими й для доброї перезимівлі шкідливих комах у садах. Загинуло 0-6% зимуючого запасу шкідників. Такий відсоток загибелі не знімає можливості загрози пошкодження фітофагами плодових і ягідних культур в період вегетації.

На більшості площ гризуни заселяють 45-70% посівів озимих зернових та ріпаку, багаторічних трав за чисельності 1-4 жилих колонії на гектарі. Повсюди продовжиться розмноження і шкідливість мишоподібних гризунів у посівах сільськогосподарських культур, місцях резервацій. Для попередження пошкоджень рослин за наявності 3-5 і більше колоній на гектарі слід удаватися до використання отруйних принад дозволених до використання родентицидів.

Перезимувалі особини перебувають здебільшого у хорошому фізіологічному стані і за сприятливих агрокліматичних умов спроможні відновити численну та якісну популяцію. А тому моніторинг фітосанітарного стану сільськогосподарських рослин набуває важливого значення для подальшого регулювання чисельності шкідливих організмів з метою мінімалізації негативної дії їх на врожаї.

Загалом зима 2022-2023 рр. на території області виявилась м’якою, теплою та безсніжною. За даними гідрометцентру середня температура повітря за календарну зиму становила -0,5, +0,6о, що 1-2,2,6о вище норми. Промерзання ґрунту розпочалося на початку грудня і впродовж місяця відбулося неодноразове його відтавання, що сприяло просочуванню вологи в ґрунт. Протягом січня і лютого спостерігалося слабке промерзання ґрунту до 15-23 см. Таким чином, несприятливих умов для перезимівлі, як шкідників так й сільськогосподарських рослин, взимку не спостерігалося.

Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області