Що таке соціальна пільга

02.10.2018

Psp1

    Кожному громадянину України, який офіційно працевлаштований і платить усі податки надано можливість оформити соціальну пільгу. З кожної заробленої гривні громадяни відраховують 15 % до Держбюджету. Але є й такі, які частково звільнені від сплати цих коштів. Це і є так звана соціальна пільга на 2018 рік в Україні. В нинішній економічній ситуації в країні така пільга допомагає багатьом громадянами країни заощадити якусь частину коштів. Соціальна політика України направлена на захист усіх верств населення, які потребують підтримки.

Для чого вона потрібна?

   На даний час немає чіткого визначення поняттю «соціальна пільга». Але в Податковому кодексі нашої держави зазначено, що ця пільга – це розмір зменшення податку на доходи. Будь-хто, хто підпадає під дію цього пункту, може скористатися цією пільгою і сплатити податки не в повному обсязі. Така допомога від держави допомагає дещо урівняти прибутки різних соціальних груп. Щоб країна твердо стояла на ногах, їй потрібно, для початку, допомогти стати на обидві ноги кожному громадянинові.

Отримання пільги: кому і скільки?

    У 2018 році на соціальну пільгу мають усі громадяни України, які справно платять податки. Ті, хто працює нелегально і отримує зарплату у конверті, не може претендувати на цю пільгу. Але є певне обмеження, дохід повинен бути не більшим, ніж прожитковий мінімум працездатних громадян. Кількість цих коштів множать на 1,4, а потім округлюють до 10 гривень. Це і є граничний розмір доходу. За допомогою цієї формули і вираховується соціальна пільга 2018 року.

     Дохід громадян поступово збільшується після прийняття відповідного закону про бюджет, а тому й соціальна пільга збільшується. Так, при мінімальній зарплаті 3200, гранична сума, при якій можна претендувати на пільгу, складала 2240 грн. Ця сума залежить від прожиткового мінімуму, і повинна відповідати нормам ПКУ.

    Якщо у громадянина на вихованні знаходяться свої чи прийомні діти, діти-інваліди, або один із батьків виховує дитину самотужки, без допомоги другого з батьків, то відрахування повинні вираховуватися, враховуючи кількість дітей і мінімальних потреб на їх виховання.

Підвищена пільга на відрахування податків:

150% пільгу можуть оформити одинокі батьки, яким доводиться самостійно виховувати дитину чи дітей, це стосується також вдів та вдівців, опікунів прийомних дітей. Розрахунки проводять на всіх неповнолітніх дітей.

Батьки, які виховують дітей з інвалідністю. Розрахунок проводиться відповідно на кожну дитину.

Громадяни, які підпадають і під першу, і під другу категорію ті, що постраждали від аварії на ЧАЕС.

Громадяни, що навчаються мають право на отримання пільги.

Особи зі статусом інваліда І чи ІІ групи.

Хто може розраховувати на пільгу 200%:

Громадяни, які відзначені високими званнями і нагородами перед Батьківщиною, наприклад  Герой України.

Громадяни, які брали безпосередню участь у бойових діях у ІІ Світовій Війні, керуючись законом «Про статус ветеранів…».

Громадяни, яких репресували або вони перебували у концтаборах.

Громадяни, вивезені за межі своєї держави проти волі (у 1941-1945 роках).

Що потрібно для отримання пільги?

Податкова соціальна пільга 2018 не потребує збору і подачі якихось особливих документів. Потрібні документи зведено до мінімуму. Потрібно лише подати відповідну заяву за місцем роботи. Також, якщо пільга дається на дітей, то потрібні відповідні документальні підтвердження.

Список потрібних документів для кожного окремого випадку відрізняється і регулюється постановою Кабміну. Його завжди можна уточнити у бухгалтера на підприємстві.

Потрібні документи

    Якщо у громадянина дохід нижчий за мінімальний прожитковий мінімум, то йому буде достатньо відповідної заяви за місцем роботи. До таких працівників відносяться і ті, що працюють не на повну ставку. Бланк заяви можна взяти в бухгалтерії, у самого роботодавця або скачати з інтернету.

Для батьків-одинаків, матерів-одиначок і вдівців, які виховують неповнолітніх дітей, потрібні ще додаткові документи:

завірені копії метрик на кожну дитину;

довідки, що видаються опікунам в опікунських органах (видається після письмового звернення опікуна);

для повних сімей – свідоцтво про шлюб, для вдівців – документ, що підтверджує смерть другого з батьків;

копія паспорта.

Для тих, хто виховує дітей-інвалідів потрібно буде зібрати такий пакет документів:

завірена копія або дублікат метрики, також підійде документальне підтвердження встановленого батьківства; для дітей, що проживали в іншій країні потрібне документальне підтвердження цього;

завірена копія рішення опікунської ради (опікуну чи піклувальнику потрібно зробити письмове звернення);

документальне підтвердження про призначення та отримання пенсії дитиною або результати медичної експертизи (потрібне для заявника, який доглядає дитину з обмеженими можливостями віком від 16 до 18 років);

висновок медичної комісії (це стосується тих, хто виховує неповнолітніх дітей-інвалідів).

Для сімей, в яких виховується більше однієї дитини:

завірені копії чи дублікати метрик усіх дітей або рішення про встановлення батьківства; якщо проживали закордоном, то потрібно додати документи, які мають бути затверджені у відповідних органах країни, в якій сплачували податки і офіційно проживали до переїзду на територію України;

для опікунів та піклувальників потрібно надати підтвердження про дозвіл на опіку чи піклування дітей.

З якими доходами можна розраховувати на отримання соціальної пільги?

Податок вираховується в повному обсязі:

якщо дохід громадянина не є його заробітною платою, тобто громадянин отримує «нелегальну» заробітну плату і не сплачує з неї податків;

якщо окрім зарплати є додаткові доходи у вигляді стипендій або інших виплат з Держбюджету;

якщо громадянин сам собі нараховує і сплачує зарплату (наприклад у приватному підприємстві).

Соціальні пільги на 2018 рік в Україні забезпечені на державному рівні, тому держслужбовцям оформляються автоматично.

Для постраждалих та ліквідаторів наслідків катастрофи на ЧАЕС потрібно надати відповідні посвідчення з вкладкою. Для кожної категорії різні посвідчення.

Чи можна додавати пільги?

    За чинним законодавством кожен громадянин має право використовувати лише одну соціальну пільгу, на скільки б інших він не мав права. Це не стосується сімей, які використовують одночасно пільгу на неповнолітніх дітей і дітей-інвалідів, вони просто додаються між собою. Роботодавці не мають права не приймати заяв від своїх працівників на отримання пільги.

Нові норми

   Враховуючи оновлені положення податкова соціальна пільга на 2018 рік повинна застосовуватися навіть в заключний робочий місяць. В старих законах цієї норми не було передбачено.

Не можна забувати про встановлення граничних розмірів доходів для можливості подання заяви для оформлення пільги. Він збільшується від кількості неповнолітніх дітей на вихованні батьків. Для цього граничний дохід множать на кількість дітей і порівнюють. Соціальна пільга нараховується на кожну таку дитину.

Якщо людина працює на декількох роботах застосування податкової соціальної пільги 2018  року дозволяється лише по одному місцю роботи, яке пільговик обирає сам. Вона повинна нараховуватися з дня подання заяви працівником.

Чи стосується пільга «атошників»?

   Ні, ця пільга не передбачена для учасників АТО і учасників бойових дій в зоні АТО. Єдиний випадок, якщо учасник бойових дій в зоні АТО отримає звання Героя України. Тоді він підпадає під іншу категорію і зможе претендувати на пільгу 200%.

Суміщення посад

     Багато людей зараз працюють за суміщенням. Як їм заповнювати бланк заяви на соціальну пільгу 2018? Якщо суміщення відбувається на одному підприємстві і у одного роботодавця, він виплачує одну заробітну плату, то такий працівник отримує соціальну пільгу на весь отриманий на підприємстві дохід.

     Для тих, хто намагається оформити пільгу вперше, все здається складним і заплутаним. Але це не так. Все чітко і просто, потрібно лише один раз розібратися. Ніхто не може вимагати якихось особливих документів, яких нема у переліку. Якщо роботодавець ніколи раніше не приділяв цьому уваги, то можна йому нагадати про це просто написавши відповідну заяву.