Що таке заразний вузликовий дерматит?

14.06.2022

ЗВД- це інфекційне заразне захворювання ВРХ, що характеризується появою вузликів на шкірі та інших частинах тіла. Вражає тварин будь-якого віку. Збудником хвороби є вірус, який зберігає життєздатність в уражених частинах шкіри не менше 33 днів, в слині – 11, в крові, сечі, молоці, спермі, виділеннях з носової порожнини та очей – 4 дні.
Як тварина може заразитися вірусом ЗВД?
Вірус передається через укуси комах (мух, комарів, кліщів та ін.), пошкодження шкіри, слину, виділення з носа, молоко, сперму. Значне поширення хвороби пов’язане з переміщенням ВРХ. Збудник захворювання може також поширюватися через заражені корми, воду, обладнання та інвентар.
Чим небезпечна хвороба?
ЗВД призводить до великих економічних збитків, оскільки викликає по життєве зниження продуктивності, погіршує якість шкіряної сировини. Можливе виникнення абортів і внутрішньоутробної інфекції. Смертність при ЗВД становить близько 10%. Тотальне виснаження може тривати місяцями, тому тварин доводиться забивати.
Які клінічні ознаки ЗВД?
Першими клінічними ознаками є висока температура тіла (до 40оС). Тварини можуть бути млявими і не мати апетиту, можливі виділення з очей і носа, значне зниження продуктивності і втрата ваги тварин. Найбільш очевидною ознакою є утворення вузликів на тілі, зокрема і на голові, шиї, спині, кінцівках, вимені, повіках, слизовій оболонці порожнини рота та носа. Може виникнути кульгавість, запалення сухожиль, сильні набряки грудної частини і кінцівок. Можливе враження дійок вимені, виникнення вторинної бактеріальної інфекції і маститу.
Чи є лікування проти ЗВД?
Специфічного лікування цієї хвороби не існує.
Чи існує вакцина проти ЗВД?
Так, вакцинацію як метод профілактики обирають країни, яким загрожує епізоотія.
Якими дезінфектантами доцільно користуватись?
Для обробки приміщень, обладнання, загонів, забійних пунктів та інших місць і територій де перебували тварини, використовують дезінфектанти на основі 20% розчину хлороформу, 1% формаліну, 2% фенолу, 2-3% гіпохлориту натрію.
Як можна захистити тварину від ЗВД?
• намагайтеся якомога частіше перевіряти тварину на наявність ознак хвороби, особливо ураження шкіри або кульгавість;
• дотуватись карантину нових тварин перш ніж приєднати їх до основного стада;
• вивід тварин на пасовище дозволяється після попередньої обробки засобами, що забезпечують захист тварин від укусів комах;
• при постановці тварин на стійлове утримання після закінчення випасу необхідно проводити обов’язковий огляд тварин та профілактичну дезінфекцію тваринницьких приміщень;
• під час лікування та маніпуляцій з тваринами необхідно використовувати одноразові стерильні голки.
Чи може людина захворіти на ЗВД?
Люди не можуть заразитися та не хворіють на ЗВД.
До кого звертатись при підозрі на ЗВД?
Відразу сповістити Кіровоградську району державну лікарню ветеринарної медицини. Контакти при будь якій підозрі: (0522) 33-75-80

Кропивницько – Соколівське управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області