Сказу можна запобігти

23.03.2018

Сказ – гостре інфекційне захворювання, яке передається від хворих тварин людям шляхом покусів чи заслинення. Хворіють на сказ всі теплокровні тварини. Найбільшу небезпеку представляють лисиці, коти, собаки, вовки,сільськогосподарські тварини (корови) та гризуни .

Збудник хвороби – вірус знаходиться в мозковій тканині та слині хворих тварин, зараження відбувається при покусах, заслиненнях та при прямому контакті з хворою твариною, також можливе зараження через речі змочені слиною хворої тварини, якщо слина попадає на шкіру де є подряпини, чи на слизові оболонки. Були випадки коли людина захворіла внаслідок того, що держала ланцюг в руках на якому залишилась слина хворої на сказ собаки.

Незвичайна чи агресивна поведінка тварин, як домашніх, так і хижих, майже завжди ознака хвороби.

Найбільш небезпечні багаточислені покуси нанесені тваринами, а також в обличчя, шию, пальці рук, статеві органи де є багато нервових закінчень.

Ознаки сказу у собак: змінюється їх поведінка, на початку захворювання відмічається дратівливість, бурчання, собаки можуть забиватися в темні кути, не відповідають коли їх кличуть, безпричинно гавкають і нібито ловлять мух у повітрі, також можуть ковтати неїстівні предмети, дуже часто собака нібито подавилася кісткою.

Хворі лисиці забігають на тваринницькі ферми, на подвір’я громадян, території шкіл та інших установ, не втікають коли їх починають ловити люди.

Хворі кішки поводяться дуже агресивно, наносять глибокі рани. У кішок та диких тварин захворювання протікає з перевагою збудження. Кішки можуть грати суттєву роль в якості переносника сказу від його резервуару (собак чи других видів тварин) до людини. В зв’язку з цим, по можливості, кішок слід профілактично вакцинувати та застосовувати до них інші заходи контролю.

Захворювання сказом як у людини так і тварини завжди закінчується смертю.

Що треба робити, щоб не заразитися СКАЗОМ?

Якщо людину покусала тварина, чи слина хворої тварини потрапила на шкіру чи слизові оболонки, слід негайно промити рану проточною водою з простим милом та терміново звернутися до лікаря, бажано в день покусу чи ослинення, якщо це діти – то в травмпункт дитячої обласної лікарні (вул. Преображенська, 79), якщо дорослі – то в травмпункт КЗ «Лікарні швидкої медичної допомоги» (вул. Короленка,

58) та одержати кваліфіковану допомогу спеціалістів. Травмпункти міста працюють цілодобово, без вихідних.

Не можна в гніві убивати тварину чи виганяти, або завозити в іншу місцевість, після того, як вона нанесла покуси.

Мисливці на полюванні повинні діяти дуже обережно, шкіру забитих тварин потрібно здирати в захисних рукавицях.

Єдиним захистом від хвороби – є щеплення, що призначають лікарі. Щеплення повинні проводитися якомога раніше та коли лікар призначить щеплення проводити їх регулярно, не допускати самовільної відмови та їх перерви. На період щеплень необхідно додержуватися режиму та вимог, що пропонують медики.

Для захисту від сказу необхідно правильно утримувати домашніх тварин. Щорічно проводити їм щеплення проти сказу, виводити на вулицю в намордниках. Забороняється вигулювати собак на територіях лікувально-профілактичних закладів, шкіл, дитячих садків, в парках та скверах, приводити їх з собою на ринки, в магазини та нацьковувати на людей.

Пам’ятайте, якщо дотримуватись наданих порад, то можна запобігти покусів тваринами, а тим самим попередити небезпечне захворювання – сказ.

 

Кіровоградське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області