Спалах грипу птиці зафіксовано в приватних домогосподарствах Миколаївщини

09.12.2020

Вогнище пташиного грипу виявили в особистому селянському господарстві в с. Кандибине Новоодеського району Миколаївської області, де було зареєстровано загибель 6 голів птиці. За результатами дослідження патматеріалу Одеською регіональною державною лабораторією Держпродспоживслужби виявлено РНК вірус грипу птиці типу А1 субтипу H5. За попередньою інформацією в с. Кандибине утримується близько 1000 голів домашньої птиці в 71 домогосподарстві. Разом з тим комерційні господарства з утримання та забою птиці на зазначеній території відсутні.

Наразі встановлено, що ймовірним джерелом збудника захворювання могла бути дика перелітна птиця. В осередку захворювання вживаються заходи з локалізації та недопущення поширення збудника захворювання відповідно до вимог Інструкції з профілактики та ліквідації грипу птиці.

Враховуючи те, що ризик занесення збудника з дикими перелітними птахами існує постійно, найефективнішими заходами мінімізації ризиків поширення грипу птиці в Україні є дотримання закритого режиму утримання як в комерційних, так і в особистих селянських господарствах, а у випадку захворювання та загибелі – оперативне реагування та здійснення заходів з локалізації та ліквідації захворювання.

Для профілактики захворювання птиці власникам необхідно:

– здійснювати купівлю-продаж птиці в місцях санкціонованої торгівлі тільки за наявності ветеринарних супровідних документів;

– інформувати територіальне управління ветеринарної медицини Держпродспоживслужби про наявність птиці з метою проведення необхідних профілактичних заходів;

– на вимогу спеціалістів ветеринарної медицини надавати домашню птицю для проведення клінічного огляду;

– утримувати різні види птиці окремо;

– не допускати сторонніх осіб у місця утримання домашньої птиці;

– зберігати корми для годівлі птиці в недоступних для дикої птиці місцях;

– проводити термічну обробку кормів перед згодовуванням;

– здійснювати ретельне очищення та дезінфекцію всіх приміщень і території;

– проводити знезараження посліду та підстилки шляхом спалювання або біотермічним методом;

– дотримуватися правил особистої гігієни при догляді за птицею (змінний одяг та взуття, мити руки з милом, патрати в рукавичках і т.п.).

У разі появи ознак захворювання чи незвичної поведінки птиці, у випадку її масової загибелі необхідно терміново сповістити установу ветеринарної медицини в ващому населеному пункті (контакти за цим  посиланням) або управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Держпродспоживслужби області, тел.: (0522) 32 15 73.

Довідково. Пташиний грип – гостроінфекційне вірусне захворювання, яке уражає всі види птиці , здатне до трансформування, тобто зміни властивостей, як характеризуються спроможністю долати видовий бар’єр та заражати тварин і людей. Джерелом інфекції є хвора та перехворіла на грип птиця, вірусоносійство якої може тривати протягом 2-3 місяців. Поширюється захворювання перелітними, свійськими, водоплавними, синантропними птахами, а також через інфікований корм, воду, інвентар, пір’я, транспорт. Вірус стійкий в зовнішньому середовищі. В замороженому м’ясі птиці зберігається 287 діб, в яйцях 120 діб, на поверхні пір’я 18 діб. Інактивується вірус за температури +60°С протягом 10хв., а під прямими сонячними променями – 55 годин.

Головне управління держпродспоживслужби в Кіровоградській області