Спалювання сухого листя – небезпечно для здоров’я та довкілля

29.09.2020

Восени повітря в населених пунктах області стає важким і гірким, через те, що після збору врожаю власники земельних ділянок своєрідно наводять там лад – спалюють рослинні залишки. Однак це дуже небезпечно, оскільки з тліючого листя й трави, без доступу кисню, виділяється бензопірен, що здатен викликати онкологічні захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовини.

Особливо небезпечним повітря з ядучим димом є для вагітних, дітей та людей похилого віку, адже вони, як ніхто інший, перебувають в зонах ризику стосовно різних захворювань.

Згідно з інформацією Кіровоградського обласного центру з гідрометеорології рівень забруднення атмосферного повітря у серпні 2020 року характеризувався збільшенням пилу в 1,9 раза та збільшенням формальдегіду в 1,3 раза в містах Кропивницькому та Світловодську.

Така ситуація посилюється тим, що під час згорання однієї тонни рослинних залишків у повітря вивільняється приблизно 9 кг мікрочастинок диму, до складу якого входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали та низка канцерогенних сполук.

До того ж, через спалювання рослинних залишків та листя виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки, зростає загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків, погіршується видимість на дорогах, збільшується частота ДТП.

Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області нагадує, що розведення вогнищ, спалювання листя, рослинності та сміття заборонено законодавством України та передбачає адміністративну і кримінальну відповідальність з відповідним накладенням штрафів.

Спалювання рослинних залишків є прямим порушенням низки норм чинного законодавства, а саме: статті 50 Конституції України; статей 9 та 12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»; статті 16 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»; пунктів 3.6.14., 3.7.4. Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій;пунктів 3.6., 6.4.2. Правила утримання зелених насаджень у містах та інших населених пунктах України, Закону України «Про благоустрій в населених пунктах».

Крім того, ці дії є порушенням державних стандартів, норм і правил благоустрою населених пунктів та відповідно до ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від 20 до 80 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а на посадових осіб, громадян – суб’єктів підприємницької діяльності – від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Єдиною цивілізованою альтернативою спалюванню листя та залишків рослинності є компостування. Кожний власник присадибної ділянки може зробити компостну яму, утилізуючи в ній рослинні залишки. У перспективі не буде забруднюватись повітря, а за півроку буде змога мати власне безкоштовне добриво.

Головне управління держпродспоживслужби в Кіровоградській області