В умовах зростання тарифів на електроенергію дедалі більшої актуальності набуває питання її економії, впровадження сучасних енергозберігаючих практик. При цьому слід чітко усвідомлювати, що енергозбереження передбачає не відмову від благ цивілізації чи обмеження власних потреб, а шлях раціонального використання енергоресурсів, отримання більшого обсягу корисної роботи електроприладів за рахунок тієї ж кількості спожитої електроенергії – і, відповідно, за ті ж самі гроші.
У певних випадках допоможе заощадити установка багатотарифного лічильника електроенергії. Багатотарифний лічильник рахує спожиту електроенергію як за обсягом так і з розбивкою на тарифні зони в залежності від часу доби. Трьохзонний тариф вигідний для будинків з електричним опалюванням і використанням теплоакумуляторів, де споживання електроенергії на опалювання в нічний час набагато перевищує всі побутові витрати. Двозонний тариф вигідний всім споживачам, які можуть при його використанні включати енергоємні прилади, наприклад, бойлер, посудомийну чи пральну машини під час дії дешевшого «нічного тарифу».
Практично в кожній квартирі є такі собі «чорні діри», крізь які утікають і електроенергія, і кошти хазяїв. Представляємо вам невеличкий перелік таких «чорних дір» та розроблений комплекс порад, як зменшити витрати з сімейних бюджетів, не відмовляючись при цьому від звичного режиму користування електроприладами.
1. Освітлення в помешканні
За підрахунками експертів, близько 30% загального обсягу споживання електроенергії у побуті припадає саме на освітлювальні прилади, тож це – «чорна діра» номер один. Але вдаватися до крайнощів та сидіти у темряві не варто. Просто не залишайте увімкненим освітлення у кімнатах, якщо в цьому немає потреби.
За можливості замініть старі лампочки на нові енергозберігаючі, які зменшують споживання електроенергії у 5 разів. Ще більш економічними є світлодіодні лампи, які за тієї ж потужності споживають у 10 разів менше електроенергії, ніж звичайні лампи розжарювання.
Максимальне використання природного освітлення дозволяє зменшення витрати електроенергії на штучне освітлення. Майте це на увазі і стежте за чистотою вікон в квартирі.
2. Холодильник
Перш ніж відкривати холодильник, пам’ятайте, що кожна зайва секунда його відчиненої двері обертається додатковими хвилинами роботи компресора. Доречно також завжди тримати холодильник повністю завантаженим, адже що більшою є ємність холодних продуктів, то менше холоду втрачається при відкритті дверей. Крім того холодильник – передусім, морозильну камеру – слід тримати в чистоті, без льоду та снігу, регулярно розморожувати та мити. Також треба стежити за тим, щоб дверцята холодильника були щільно закриті.
Перш, ніж поставити їжу до холодильника, охолодіть її, бо, по-перше, гаряча каструля змусить холодильник працювати інтенсивніше, щоб її охолодити, і, по-друге, може нагріти інші продукти, що призведе до їх псування.
Оптимальна температура в холодильнику – від нуля до п’яти градусів тепла. Регулюйте її відповідно до температури на кухні та кількості продуктів. Також холодильник, за можливістю, повинен бути розташований подалі від плити, нагрівача, колонки чи бойлера, батареї та прямих сонячних променів.
Пам’ятайте, що навіть найбільш економічний сучасний холодильник за місяць споживає близько 35-40 кВт електроенергії, але споживання може зрости й до 80 кВт, якщо не дотримуватись вищенаведених рекомендацій.
3. Прилади в режимі очікування («standby»).
Режим standby для телевізора доречний, якщо ви залишили його на кілька хвилин, а не на всю ніч, бо навіть в режимі очікування він може споживати від 0,2 до 10 Вт на годину – а це означає від 34 до 68 кВт марно витраченої електроенергії на рік. Ще у 25 кВт годин на рік обійдеться Вам невід’єднана від енергоживлення мікрохвильова піч. Адже навіть непрацюючі на перший погляд, але не відключені від мережі комп’ютер, музичний центр чи телевізор продовжують споживати електроенергію.
Тож не залишайте електроприлади у режимі очікування. Слід вимикати пристрої, якими ніхто не користується, а ще краще – взагалі виймати штекер з розетки. До того ж, такі заходи вбережуть пристрої від впливу можливих перепадів напруги. Ті ж, хто має можливість інвестувати певні кошти в енергоефективність, можуть встановити автоматичні вимикачі.
4. Електроплита
Якщо у вас електроплита, варто придбати спеціальний посуд із нержавіючої сталі, при цьому дно посуду має бути не менше за розмір конфорки, щоб уникнути втрат тепла.
Вимикати плитку слід за 10-15 хвилин до повної готовності страви. Дуже економічною порівняно з електроплитою у використанні є пароварка, яка споживає електроенергії у 5-6 разів менше.
Трубчасті конфорки електроплит з плавним регулюванням потужності нагріву набагато економніші і довговічніші за чавунні конфорки із ступінчатим регулюванням. Індукційні електричні плити ще більш економніші за звичайні електричні плити з конфорками розжарювання.
5. Праска
Якщо ви перериваєте прасування (більш ніж на хвилину), краще вимкнути праску, адже сучасні подібні прилади нагріваються до робочої температури за лічені секунди, а от енергоспоживання її становить 1,5 – 2 кВт на годину. Не важко розрахувати, у що обійдеться вам кожна зайва хвилина її роботи.
6. Електрочайник
При користуванні електрочайником не кип’ятіть зайву воду. Наливайте саме стільки, скільки вам необхідно. Адже та вода, що вам не знадобиться, швидко охолоне, і її знову доведеться кип’ятити перш, ніж вживати – отже ваш електрочайник працюватиме зайвий час – а це означає близько 2 кВт на годину, витрачених марно.
7. Мобільні телефони, фотоапарати та інші прилади «на зарядці»
Намагайтеся використовувати електроенергію для зарядження акумуляторів ефективно. Не варто залишати, приміром, мобільні телефони підключеними до електромережі довше, ніж це потрібно для повної зарядки акумулятора. Пам’ятайте, що цей прилад, навіть повністю заряджений, все одно споживає від 2 до 3 ватт електроенергії на годину, тобто, до 20-25 кВт на рік.
8. Кондиціонери, бойлери, електроопалювальні установки
Можливо, хтось скаже, що без таких зручностей як кондиціонер або бойлер можна й обійтися – адже якось жили без них років двадцять – тридцять тому. Втім заощадити можна, і не вдаючись до таких крайнощів. Для цього достатньо переглянути та, за необхідності, перебудувати ваш «графік» користування енергоємними електроприладами. Приміром, навіщо вашому кондиціонеру працювати вдень, коли ви на роботі, адже тепло чи прохолода потрібні вам, а не вашій оселі. До того ж, якщо у вас встановлений багатотарифний лічильник, використання енергоємних приладів вночі обійдеться вам мінімум удвічі дешевше від звичайного тарифу.
Не застосовуйте електроопалювальні агрегати в будинку, якщо в тому немає гострої необхідності. Краще проведіть цілеспрямовану роботу по утепленню вікон та дверей. Не закривайте гардинами і не захаращуйте меблями батареї центрального опалення.
Витрачайте електроенергію розумно. Пам’ятайте: за ті ж самі гроші вдумливий економний споживач може отримати у 2-3 рази більше послуг, ніж пересічний обиватель, що не звик рахувати власні кошти.