Стан використання пестицидів у Кіровоградській області

03.08.2023

Сучасне землеробство важко уявити без пестицидів. За статистикою в Україні близько 90% посівних площ мають пестицидне навантаження. Пестициди відіграють життєво важливу роль у захисті врожаю сільгоспкультур, забезпеченні людей продовольством та отриманні прибутку агрофірмами. Це є базова та беззаперечна перевага різних засобів захисту рослин.

Водночас не завжди доцільне та грамотне, часто надмірне їх використання тягне за собою багато ризиків, у тому числі для навколишнього середовища, екологічних систем та здоров’я людей.

За результатами аналізу піврічного звіту про проведені заходи із захисту рослин від шкідників, хвороб та бур’янів на території Кіровоградської області в 2023 році прослідковується збільшення застосування фунгіцидів для захисту сільськогосподарських культур у порівнянні з минулим роком. Пояснення цьому – масовий розвиток хвороб, спричинений затяжною та холодною з дощами весною.

Збільшився й асортимент пестицидів. Щороку Реєстр пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, доповнюється новими пестицидами. Наразі Реєстр пестицидів містить майже три тисячі препаратів. Аграрії Кіровоградщини за півроку використали близько півтисячі найменувань пестицидів. Найбільше із них в трьох основних групах: гербіциди – 256, фунгіциди – 106, інсектициди – 85.

Зрозуміло, що пестициди дозволяють аграріям збільшити врожаї і скоротити втрати від шкідливих організмів. Без застосування гербіцидів різко зростає забур’яненість полів, без фунгіцидів – число хворих рослин, а без інсектицидів – шкідники навіть можуть знищити врожай.

Але варто пам’ятати, що використання пестицидів, перш за все, повинно бути обґрунтованим. Для цього потрібно попередньо проводити обстеження і застосовувати пестициди лише у разі досягнення на кожному конкретному полі економічного порогу шкодочинності (ЕПШ) шкідливих організмів, з урахуванням біологічних особливостей розвитку шкідників, фаз розвитку рослин та агрокліматичних умов, в оптимальних дозах, дотримуючись регламентів, рекомендованих «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

Це і є інтегрована система захисту рослин, яка має природоорієнтований напрям. Вона включає вибір і застосування відносно безпечних для здоров’я людей і тварин пестицидів.

Для отримання бажаного ефекту від застосування пестицидів варто уникати дешевих препаратів, адже можливо це фальсифікат, наслідки дії якого можуть бути шкідливі як для культури, яка обробляється, так і для довкілля. Необхідно заощаджувати надзвичайно обережно та уникати сумнівних угод і вражаючих «знижок».

Рекомендуємо уважно вибирати пестициди і купувати лише в офіційних дистриб’юторів відомих фірм – виробників, які добре себе зарекомендували на ринку пестицидів.

І завжди варто пам’ятати, що є альтернатива пестицидам і необхідно за можливості обирати безпечний спосіб вирощування сільськогосподарської продукції, який включає біологічний метод захисту рослин, агротехнічні та механічні прийоми. Тим більш, світовий тренд сьогодні – біологізація виробництва та зменшення застосування хімічних засобів захисту рослин.

Головне управління Держпродспоживслужи в Кіровоградській області