Стартував перший Всеукраїнський форум Рад ВПО

01.11.2023

Захід проводиться за спільної ініціативи Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України та Благодійного фонду «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» за підтримки Агентства ООН у справах біженців в Україні (УВКБ ООН) і Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX).

Форум, що  зібрав понад 400 гостей з усіх регіонів України та з-за кордону,  став широкою платформою для діалогу між представниками ВПО, центральною та місцевою владою, громадським сектором і міжнародними організаціями та має на меті  напрацювати спільні алгоритми підтримки, адаптації та інтеграції внутрішньо переміщених осіб у приймаючі громади,  а також покращити взаємодію між владою, громадськими й міжнародними гуманітарними організаціями в адаптації та інтеграції внутрішніх переселенців. У програмі Форуму – панельні дискусії, а також нетворкінг: тематичні сесії, воркшопи, тренінги. Ключовими темами для обговорення стануть: інтеграція внутрішніх переселенців у приймаючі громади,  підтримка на місцях найбільш вразливих верств населення з-поміж ВПО,  роль Рад ВПО у захисті прав внутрішніх переселенців, міжнародний досвід.

З-поміж головних учасників Форуму є  Віцепрем’єр-міністр України – Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук, яка презентувала учасникам інституційну інфраструктуру підтримки ВПО. Ключовими інституціями наразі є:  координаційний штаб з питань ВПО,  координаційні центри підтримки цивільного населення (при обласних військових адміністраціях), центри життєстійкості (у громадах) та  Ради ВПО (при обласних та районних військових адміністраціях, а також при органах місцевого самоврядування). За словами Ірини Верещук, саме Ради ВПО мають бути «голосом» внутрішніх переселенців. Їхня роль полягає в адвокації прав та інтересів ВПО. Вони мають давати владі зворотний звʼязок щодо того, якими є потреби переселенців у тій чи іншій громаді і якою є результативність роботи з їх підтримки.

Також в роботі Форуму приймають участь спеціальна доповідачка ООН з питань прав внутрішньо переміщених осіб Паула Гавірія Бетанкур, представниця Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН) в Україні Кароліна Ліндхольм Біллінг.

Довідково. Концепт Ради ВПО визначено Постановою КМУ від 4 вересня 2023 року № 812. Ради ВПО є консультативно-дорадчим органом при обласних та районних військових адміністраціях, а також при місцевих органах влади. Вони складаються з числа внутрішніх переселенців, представників органів влади та громадських організацій. Основна роль Рад ВПО полягає в адвокації прав та інтересів ВПО з метою адаптації та інтеграції внутрішніх переселенців у приймаючі громади.

Наразі по всій Україні вже утворено 527 Рад ВПО, з яких:

– 25 – при обласних (в тому числі Київській міській) військових адміністраціях,
– 71 – при районних військових адміністраціях,
– 431 – при органах місцевого самоврядування.

За інформацією Міністерства з питань реінтеграції ТОТ України