У другій половині серпня (хоча, за старим стилем, – у першій, як це було в давнину) всі православні християни святкують дні, які в народі називають Маковим, Яблучним та Хлібним Спасами. Ці свята, особливо тепер, коли ми уважно вивчаємо джерела, причини і витоки усіх своїх свят, отримали інші назви, причому – по кілька назв кожне свято.
Прийшов Спас – пішло літо від нас
Перше, що спадає на думку при слові “Спас”, – продовження приказки “Прийшов Спас – готуй рукавиці про запас”. Підходить до завершення сезон збору врожаю, як, власне, і літо. Українці несуть зібране збіжжя до церкви (Три Спаси – три кошики з різноманітними дарами літа) – на подяку Господу за врожай, на нові врожаї, щоб засвідчити свою шану предкам, а головне – на надію на Спас і спасіння. Власне, слово “Спас” пов’язане з Ісусом Христом, якого називають Спасителем. Саме Йому православна церква і присвячує ці свята.
Маковій – Перший Спас, Медовий Спас, Спас на воді, проводи літа
Маковія — народна назва православного свята Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього, або Свято Всемилостивого Спасу та Пресвятої Богородиці, яке відзначають у перший день Успенського посту – 14 серпня. Це – одне з найпоетичніших і найшанованіших свят українців. Розповідають, що цього дня в давнину, саме в розпал страшної епідемії, жителі Константинополя з храму Святої Софії винесли частинку хреста, на якому був розп’ятий Ісус Христос, і освятили водойми і колодязі. І сталося диво – хвороба, яка скосила тисячі життів, відступила. Але цього дня воду чудодійною вважають не лише через це. У стародавніх літописах сказано, що саме в серпні князь Володимир хрестив Київську Русь. Ось чому Перший Спас в народі часто називають Спасом на воді, Мокрим Спасом і вважають воду святою.
Цього дня треба купатися, щоб змити гріхи і врятуватися від хвороб. А ось купатися після 14 серпня було заборонено – можна було захворіти і навіть потонути. Захворіти можна й тому, що ночі після Першого Спасу стають прохолодними, і відтак – і вода. 14 серпня в церквах і православних храмах освячують і мед, звідси ще одна назва свята – Медовий Спас. Саме зараз стільники у вуликах заповнені медом вщент і якраз час збирати медовий урожай.
Існує ще одна назва свята 14 серпня – Маковея. Християни цього дня під час служінь в храмах згадують про мученицьку смерть за віру семи братів Маккавеїв. Але саме до свята врожаю Маккавеї відношення не мають. Просто з 14 серпня на полях починали збирати мак і пекти пироги з цією смачною начинкою.
Обрядовою їжею цього дня є “шулики”, або “ломанці”. Готують їх просто: печуть пісні коржі на соді, ламають на дрібні шматочки і поливають медом з перетертим маком. У цей день починається Успенський піст, — “спасівка”, який триває два тижні.
Народні звичаї на Маковія:
- Не бажано голосно говорити, бо в цей день збирають мед, а бджоли шум не сприймають.
- Не треба сваритися, лаятися або бажати комусь зла, інакше негатив повернеться бумерангом.
- Не треба працювати і прибирати в будинку: такі справи краще завершити напередодні.
Змоделюйте свій “маковійчик”
Цього дня несуть до церкви освячувати букет-“маковійчик”, який у православних наділений чудодійною силою – люди вірять, що букет на Маковія принесе їх родині здоров’я і благополуччя. Букет кожен має компонувати власноруч з квітів, які ростуть на нашій землі.
Нехай вони навіть куплені в бабці, але складіть їх на свій смак. У ньому можуть бути і жоржини, і чорнобривці, і гвоздики, і айстри, і барвінок, соняшник, інші, а також різні трави (які в народі називають зіллям): м’ята, чебрець, волошка, любисток, деревій тощо.
Після освячення мак зберігали біля образів до весни, а потім розсіювали по місту для врожаю. Сушені ж квіти впліталися дівчатам в коси на Благовіщення .
Традиційними стравами на Маковея вважають пісний борщ з грибами і коржиками або «ломанці». Перед вживанням їжі вранці необхідно було обов’язково випити води, оскільки на Перший Спас вона свята.
У народі кажуть, що Перший Спас — це проводи літа. Цього дня починають відлітати ластівки.
Джерело:https://espreso.tv/
Далі буде…