Неінфекційні захворювання. В 77 % досліджених проб питної води з громадських криниць перевищений вміст нітратів

17.09.2018

питна вода

За 6 місяців 2018 року фахівці Кіровоградського обласного  лабораторного центру МОЗ України  провели дослідження 223 проб питної води із громадських колодязів. З них не відповідало нормативам на вміст нітратів 171 проба (77%). Згідно результатів лабораторних досліджень, вода з громадських криницях  100% не відповідала по вмісту нітратів в Благовіщенському, Вільшанському, Новомиргородському, Новоукраїнському, Бобринецькому, Компаніївському, Долинському та Знам’янському районах. В 92 % в Кіровоградському районі,  в 83% в Новоархангельському районі,  в 76 % в Гайворонському районі, в  67% в Петровському районі, в 53% в Олександрійському районі, в 50% в Олександрівському та Онуфріївському районах, в 38% в Голованівському районі.

Вживання води, забрудненої нітратами, особливо небезпечно дітям до 1 року – адже призводить до виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії. Останній летальний випадок від цього захворювання в Кіровоградській області був в Новоархангельському районі у дитини до року. Крім того, в організмі людини нітрати в процесі хімічних реакцій відновлюються до нітритів, які в подальшому, реагуючи з амінами й амідами, беруть участь в утворенні нітрозамінів, які мають канцерогенні властивості. Саме тому вживання води з наднормативним вмістом нітратів сприяє підвищенню ризику щодо онкологічної захворюваності. Фахівцями Кіровоградського обласного  лабораторного центру МОЗ України з вагітними, батьками та родичами новонароджених постійно проводиться санітарно-освітня щодо  профілактики водно-нітратної метгемоглобінемії, під час якої видаються пам’ятки про небезпеку використання не дослідженої на вміст нітратів води з джерел нецентралізованого водопостачання для питних потреб і приготування харчування дітям до 3-х років. У разі  невідповідності питної води на вміст нітратів до органів місцевої влади та самоврядування,  територіальних управлінь Держпродспоживслужби згідно Регламенту взаємодії направляється інформація для здійснення заходів  оперативного реагування відповідно до норм  чинного законодавства.

Слід зазначити, що єдиним дієвим способом дізнатись про якість та безпечність води є проведення лабораторних досліджень. Запрошуємо власників громадських та індивідуальних колодязів перевірити якість води в них. Будьте здорові, пийте воду належної якості та бережіть здоров’я своїх дітей та власне!

Джерело:http://www.labcentr.kr.ua