В Україні стартувала ялинкова кампанія!

13.12.2023

У лісових масивах протягом всього різдвяно-новорічного періоду патрулюватимуть рейдові бригади державної лісової охорони спільно з працівниками Національної поліції та Держекоінспекції, а заготовлені лісівниками новорічні дерева будуть маркуватися спеціальними засобами – паперовими етикетками або пластмасовими бирками-стяжками, що унеможливить незаконну заготівлю/збут новорічних ялинок.

Спеціальні уніфіковані засоби містять індивідуальний номер та відповідний йому штрих код, який заноситься у Систему електронного обліку деревини. У Системі ЕОД вносяться дані щодо постачальника, його підпорядкованості і форми власності.

Перевірити походження ялинки можна за номером із уніфікованого засобу, який прикріплений до ялинки, на сайті Сервіси перевірки легальності та походження деревини | ДАЛРУ | ЛІАЦ (ukrforest.com) та за допомогою програмного забезпечення для Android yalynka.info (вводити потрібно лише цифровий номер, без зазначення серії).

Сподіваємось та розраховуємо на свідомість громадян при придбанні дерев та просимо при їх виборі – звертати увагу на наявність маркування уніфікованими засобами.

Про факти незаконного вирубування дерев просимо повідомляти на гарячу лінію Держлісагентства 0-800-604-473 або ж його територіальні органи. Також, можна звернутися до правоохоронних органів та територіальних органів Держекоінспекції.

В свою чергу, інформуємо, що за незаконне рубання новорічних дерев передбачена відповідальність. Розмір штрафу залежить від нанесеної шкоди довкіллю. А розмір шкоди – від місця скоєння незаконної рубки та діаметра дерева. Зокрема, у грудні-січні розмір шкоди за незаконне вирубування хвойних дерев збільшується в три рази.

Так, шкода за незаконне вирубування хвойних дерев віком до 41 року в грудні-січні складає від 759 до 3432 грн.

Розмір шкоди за незаконне вирубування хвойних дерев на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду за межами населених пунктів складає від 8621 грн до 42 690 грн.

Водночас, згідно зі статтею 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення лісопорушники сплачують ще й адміністративний штраф за незаконну рубку хвойних дерев у розмірі від 510 до 1020 грн, посадові особи – від 2 550-5 100 гривень.

Також, Статтею 246 Кримінального кодексу України для осіб, що заподіяли істотну шкоду за незаконну вирубку зелених насаджень на території лісів передбачена кримінальна відповідальність що карається штрафом від 17000 до 25500 грн або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.

 Державне агентство лісових ресурсів України

 

Довідково! На Кіровоградщині у філіях Центрального лісового офісу (Голованівський, Долинський, Оникіївський та Чорноліський) в грудні розпочнуться ялинкові ярмарки. Лісівники Черкащини, Вінниччини та Кіровоградщини виростили 33 тисячі дерев.

За  інформацією фахівчині зі зв’язків із громадськістю та пресою Центрального лісового офісу Тетяни Будько, лісівники підготували на продаж сосни звичайну та кримську, ялини звичайну та канадську від одного до трьох метрів. Вартість дерева залежатиме від його висоти, породи та якості. “Крім того, в наявності є ялинки в горщиках, які весною можна висадити на подвірʼї. Усі дерева вирощують на спеціальних плантаціях, де за ними доглядають та охороняють лісівники. Також новорічні ялинки та сосни заготовляють під час рубок формування та оздоровлення лісів, тож жодної шкоди для екосистеми нема – лише користь”.