Вовчок соняшниковий: боріться і поборете

10.08.2020

Якщо людина не знає, що таке вовчок соняшниковий, вона або не агроном, або ніколи не вирощувала соняшник. Сьогодні про цього злісного паразита добре знають не лише агрономи південних областей, де він останніми роками почувається, немов удома, але й аграрії тих регіонів, де раніше вовчка навіть не бачили.

Вовчок соняшниковий — на даний час найсерйозніша загроза для соняшника. Паразитуюча рослина дуже знижує продуктивність культури, перешкоджає її нормальному розвитку, а якщо ураження поля досить значне, то й призводить до повної втрати урожаю.

Чим такий загрозливий вовчок? Вовчок – безхлорофільна рослина, тобто здатності до фотосинтезу та засвоєння сонячної енергії не має, а живиться лише за рахунок господаря. Він уражує коріння рослини соняшнику. В місці кріплення до коріння формується потовщення – місце всмоктування та накопичення поживних речовин. В уражених вовчком рослинах порушується водний і поживний режими як підземної, так і надземної маси. Рослина відстає у рості й розвитку, послаблюється тургор і вона в’яне. Врожай знижується на 30-70 відсотків та більше. За наявності 30 квітконосів на одній рослині соняшнику врожай знижується в 7 разів, а при 60 і більше квітконосів – він взагалі може бути відсутній. В посушливі роки шкодочинність вовчка посилюється. За оптимальних умов вирощування, які складаються в роки з достатньою кількістю опадів, вологи і поживних речовин може вистачити і на господаря, і на паразита, але врожайність знижується в будь-якому випадку.

Розмножується вовчок насінням. Варто зазначити, що за останніми дослідженнями європейських вчених, наявність пагона паразита над землею не є обов’язковою умовою, щоб сформувалось насіння.

Теоретичний потенціал 1 рослини вовчку – 300 тис.насінин. Цікаво, що насіння вовчку занесене до Книги рекордів Гіннеса як найдрібніше. Завдяки розмірам воно дуже електростатичне, через що міцно пристає до ґрунту, техніки тощо та зберігає життєздатність в ґрунті до 20 років. До речі, значна частини аграріїв вважає, що повне (миттєве) ураження полів відбувається через присутність насіння вовчка в насіннєвому матеріалі. Так от, повне зараження поля відбувається в 4 цикли (роки). Цикл 1 – уражені поодинокі рослини, на що майже ніхто не звертає уваги і ніяких заходів не здійснює, цикл 2 – уражені невеликі групи в радіусі до 10 метрів від осередку первинного ураження, цикл 3 – збільшення зон вторинного ураження, початок втрат врожаю, цикл 4 – повне ураження поля.

Один з основних шляхів поширення вовчку – рознесення насіння із технікою. Зараз дуже поширене використання найманої техніки при збиранні, обприскуванні, обробці ґрунту. Врахуйте, що ви не знаєте на яких полях до приїзду на ваше поле була техніка. Щоб вберегтися від розповсюдження насіння вовчку на своїх полях колеса техніки та нижні частини корпусу мають бути ретельно очищенні та вимиті. Плануйте так, щоб в першу чергу збирання та обробку провести на неуражених полях.

Питання контролю вовчка соняшникового дуже складне. Постійні мутації та адаптивні модифікації цього паразита штовхають вчених на виведення нових гібридів та вдосконалення технології вирощування соняшнику, в тому числі хімічного захисту рослин соняшнику. Успішний досвід у вирощуванні соняшнику свідчить, що разом взяті агротехнічні заходи (сівозміна, провокаційні посіви, мінімальний обробіток ґрунту, боротьба з бур’янами), генетичний захист (підбір стійкого до вовчка гібриду) та своєчасний гербіцидний контроль дають змогу досягти відмінних результатів. Окремо взятий захід не здатний знищити вовчка, а в комплексі є шанс очистити поля від паразита. Боріться і поборете!

Підготовлено за матеріалами сайту  головного управління держпродспоживслужби області