16 днів проти насильства

02.12.2020

В Україні триває  Міжнародна акція “16 днів проти насильства”,  яка була  ініційована Центром Жіночого Глобального лідерства у 1991 році. Дати проведення акції, а це 25 листопада – 10 грудня,  створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням прав людини. Так, 25 листопада увесь світ відзначає Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства над жінками,  1 грудня – Всесвітній день боротьби із СНІДом, 2 грудня – Міжнародний день боротьби за скасування рабства,  6 грудня – річниця з дня “Монреальської різанини”, коли 14 жінок-студенток були вбиті злочинцем лише через те, що “вони були феміністками”, 10 грудня – Міжнародний день прав людини.  Метою проведення акції “16 днів проти насильства” є привернення уваги громадськості до актуальної для українського суспільства проблеми подолання насильства в сім’ї, щодо жінок, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми, забезпечення рівних прав жінок і чоловіків та активізація партнерського руху органів державної влади, державних закладів, громадських організацій до проблем насильства в сім’ї та захисту прав жінок. Тож, якщо Ви або Ваші близькі страждають від домашнього насильства, не потрібно це терпіти й приховувати. Краще раз і назавжди припинити знущання, ніж соромитися зізнатися в цьому, прирікаючи себе і своїх дітей на довгі страждання.

Що робити і куди звертатися якщо ви стали жертвою домашнього насильства? В екстреній ситуації дзвонити в поліцію, звертайтеся до служби у справах дітей та соцзахисту населення Великосеверинівської сільської ради;  мобільної  бригади  соціально- психологічної допомоги людям, які постраждали від домашнього насильства,  зателефонувавши на номер «гарячої лінії» Великосеверинівської сільської ради  0500127299 або 0999492257;
до мобільних бригад психологічної допомоги, зателефонувавши на номер національної «гарячої лінії» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації 0-800-500-335 або 386 з мобільного; на Національну гарячу лінію з попередження домашнього насильства за номером 116 123 (безкоштовно з мобільних номерів по всій території України);  до підрозділу з протидії домашньому насиллю «Поліна» (поліцейські групи, які пройшли спеціальну підготовку і виїжджають на виклики, пов’язані з домашнім насильством) за номером 102;  до Єдиного контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером  0 800 213 100; до обласного соціального центру матері та дитини (розташований в селищі Новому, Кропивницький район): (0522) 27-70-59.

Яке покарання передбачено законом за скоєння домашнього насильства? Кривдника можуть притягнути до адміністративної та цивільно-правової відповідальності. А з січня 2019 року — і до кримінальної. Кримінальний кодекс України передбачає за домашнє насильство покарання у вигляді громадських робіт на строк від 150 до 240 годин, або арешт на строк до 6 місяців, або обмеження волі на строк до 5 років, або позбавлення волі на строк до 2 років.