З 1 лютого 2024 року частини внутрішньо переміщених осіб (ВПО) припинять виплати. Однак багато хто зможе звернутися з повторною заявою, а для тих, хто звернеться вперше, спростили процедуру. Про це інформує Соцпортал
Йдеться про щомісячну державну допомогу у розмірі 3 тисяч грн особам з інвалідністю й дітям і 2 тисяч грн для всіх інших внутрішніх переселенців.
Це передбачено постановою КМУ від 11 липня 2023 року № 709. Водночас планується продовжити виплати вразливим категоріям осіб з-поміж внутрішніх переселенців.
Зміни для ВПО, яким була призначена державна допомога до 1 серпня 2023 року
Є пропозиції щодо автоматичного продовження на пів року виплат певним категоріям. Це стосується:
- осіб, які втратили працездатність, або пенсіонерів із низьким рівнем пенсії;
- осіб з інвалідністю або осіб, які доглядають за дитиною з інвалідністю;
- дітей-сирот та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Також планують продовжити виплати певним особливо вразливим категоріям внутрішніх переселенців після подачі нової заяви. Нову заяву для отримання виплат мають подавати наступні категорії:
- ВПО пенсійного віку;
- ВПО, які не мають можливості працевлашуватись через обʼєктивні обставини, одночасно поєднуючи це з наданням важливих соціальних послуг (передусім, послуг з догляду за дітьми, таких як «муніципальна няня»);
- безробітних ВПО, стимулюючи працездатних членів таких родин шукати роботу, звертатись по грантові програми для започаткування власної справи, проходити перенавчання тощо.
Зміни для ВПО, які звернулись по допомогу після 1 серпня 2023 року
Згідно з постановою КМУ № 332 виплати ВПО можуть призначатися на другий шестимісячний період без додаткового звернення тим переселенцям, які вперше звернулися за виплатами після 1 серпня 2023 року. Їм виплати продовжать автоматично ще на пів року, починаючи з 1 лютого 2024 року, оскільки перший шестимісячний період закінчується для них пізніше.
Інші категорії ВПО, які мають право на виплати
З 1 грудня 2023 року виплати деяким категоріям переселенців продовжать на другий 6-місячний період без додаткового звернення. Це нововведення передбачено постановою КМУ від 21 листопада 2023 року № 1226.
Відповідна допомога сім’ї буде продовжена автоматично ще на пів року, якщо:
- середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача не перевищує 4 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність;
- у складі сім’ї є особи працездатного віку, які доглядають за дітьми віком до 6 років (включно) або тяжко хворими дітьми; особи з інвалідністю I чи II групи; громадяни, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років; громадяни, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або неповнолітніми дітьми з інвалідністю, або особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку;
- а також — фізичні особи, які надають соціальні послуги й отримують компенсацію за їх надання; студенти, які навчаються за денною або дуальною формою в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, місце проживання яких не задеклароване/зареєстроване в гуртожитку;
- у складі сім’ї є працездатна особа, яка протягом перших 6 місяців отримання виплат ВПО посприяла своїй економічній самостійності (працевлаштувалася, розпочала діяльність як ФОП або отримала грант на бізнес/ваучер на навчання тощо) й середньомісячний дохід якої не перевищує 3 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.
Зміни в процедурі оформленням статусу ВПО та ідентифікації в банку
З січня цього року внесені зміни щодо оформлення статусу ВПО для всієї сім’ї. Тепер одна особа може подати заяву за всю родину, раніше це потрібно було робити окремо.
Переселенці, які повернулися в Україну після тривалого перебування за кордоном, можуть подавати заяву на призначення виплат протягом 15 робочих днів після повернення. Це стосується тих, хто реєструє виплати вперше.
Особи, які повторно евакуюються після 1 серпня 2023 року, матимуть можливість отримувати допомогу ще 6 місяців, якщо їхні імена включені до списків евакуйованих, затверджених обласними військовими адміністраціями. У випадку евакуації за допомогою волонтерів чи самостійно необхідно повідомити ОВА.
- Виплати ВПО розпочнуться через 3 місяці після завершення бойових дій або тимчасової окупації у населених пунктах, з яких особа була переміщена. Раніше виплати припинялися з наступного місяця.
- Непрацююча особа працездатного віку, яка отримує виплати ВПО, повинна докласти зусиль для своєї зайнятості протягом 3 місяців з моменту призначення виплат. Це може включати працевлаштування, реєстрацію як фізичної особи — підприємця, подання заяви на отримання гранту для бізнесу або ваучера на навчання та інші можливості. Також можна зареєструватися як
- безробітний в центрі зайнятості.
- Термін фізичної ідентифікації одержувачів пенсійних та соціальних виплат в Ощадбанку може бути продовжений з 31 грудня 2023 року до 31 березня 2024 року для внутрішньо переміщених осіб, які були зареєстровані до 24 лютого 2022 року.
- Для осіб, які були зареєстровані після 24 лютого 2022 року, відмовлено в можливості ідентифікації, оскільки термін виплат обмежено 6 місяцями.