Як вибрати психолога та на що звернути увагу

09.10.2023

Із чого почати пошуки психолога? З двох речей. Перша – усвідомлення того, що психолог – не чарівник, і питання, які ви маєте до нього, не зникнуть за помахом палички. Робота з терапевтом – це насамперед робота над собою, яка вимагатиме часу та зусиль. Друга важлива річ – розуміння, який саме спеціаліст вам потрібен:

  • сімейний психолог допоможе розплутати складні стосунки в родині, з’ясувати, чому виникають конфлікти з коханою людиною;
  • дитячий або підлітковий – виявить проблеми дитини, допоможе пройти перехідний період дорослішання, налагодити стосунки з однолітками тощо;
  • особистий психолог допоможе здолати ваші страхи й хвилювання, знайде причини їхнього виникнення, навчить приймати і проживати емоції.
  1. Освіта.

Ніколи не бійтеся питати про освіту психолога, просити показати диплом та сертифікати про підвищення кваліфікації. Базово психолог має мати державну освіту рівня «бакалавр». Перевагою буде додаткова освіта в одному з психотерапевтичних напрямів.

  1. Де шукати.

Перегляньте спеціалізовані сайти, сторінки державних і медичних закладів, фондів, які надають психологічну допомогу, та перелік їхніх спеціалістів. Пройдіться соцмережами, здебільшого фахівці ведуть свої професійні сторінки, тож ви попередньо зможете зрозуміти, чи підходить вам бачення того чи іншого спеціаліста. Не соромтеся запитати поради у знайомих, проте пам’ятайте: спеціаліст, який підійшов їм, може не підійти саме вам.

  1. Як підготуватися та зрозуміти, що фахівець вам підходить.

Перша сесія буде найбільш ефективною, якщо ви складете перелік проблем, які вас турбують, та надішлете їх спеціалісту ще на етапі обговорення ваших майбутніх зустрічей. Це допоможе вам краще структурувати ваш запит та зрозуміти, чи працює цей фахівець із конкретними темами.

Уважно спостерігайте за своїми відчуттями впродовж перших сесій із фахівцем. Хорошим знаком буде відчуття безпеки та прийняття на сесіях. Поганим – відчуття ніяковості та осуду. Будь яка проблема, з якою ви приходите до фахівця, заслуговує на увагу, не існує великого та малого психологічного болю.

Де шукати безкоштовні послуги.

По допомогу кваліфікованих спеціалістів також можна звернутися до медичних закладів, благодійних фондів та громадських організацій. Її надають офлайн, онлайн або ж по телефону. Консультації безкоштовні та конфіденційні.

Дитячі психологи.

Згідно із законодавством України психологічна допомога дітям надається за згодою батьків. Якщо запит дитини пов’язаний із загальними психологічними труднощами, ви можете обговорити їх на окремій сесії з психологом, після чого познайомити фахівця з дитиною. Якщо запит стосується проблем чи труднощів розвитку, варто звернутися до спеціалізованих психологів (нейропсихологів, логопеда-дефектолога тощо).

Спеціалізована допомога.

Не варто боятися звертатися до дитячого чи дорослого психіатра. Консультація чи медикаментозне лікування – не вирок, а підтримка. Наше психічне здоров’я – це широкий спектр станів та функціонування психіки, і в певний момент щось може йти не так, ми можемо мати певні розлади як наслідок пережитих подій. Проте це не означає, що ми не можемо це виправити і бути здоровими.

Вчасне звернення до фахівця може вберегти вас від років страждань чи неповноцінного функціонування.

Пам’ятайте: психічне здоров’я – це не тільки відсутність розладів, але й відчуття задоволення від життя попри обставини, змога повноцінно жити та реалізовувати свій потенціал.

Порадами, де шукати та на що звернути увагу, ділиться «Фонд Маша».

Більше корисної інформації щодо ментального здоров’я дізнавайтеся тут: http://howareu.com

Комунікаційна кампанія Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційована першою леді Оленою Зеленською, реалізується завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проєкту «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я», який виконує організація Пакт. Зміст матеріалів кампанії є винятковою відповідальністю ГО «Безбар’єрність» i не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США. Сприяння у виготовленні та поширенні інформаційно-просвітницьких матеріалів надали Міжнародна організація з міграції (IOM Ukraine), рекламний холдинг Megapolis, благодійний фонд BGV.