Забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя – пріоритетне завдання Держпродспоживслужби

23.10.2023

З початку поточного року на Кіровоградщині спалахи кишкових інфекційних захворювань не реєструвалися. Проте статистику отруєнь доповнив один груповий випадок гострого отруєння сурогатами алкоголю в поєднанні з дикорослими грибами, коли постраждали три мешканки м. Кропивницький (жінки 59, 60 та 64 років). Походження сурогату невідоме (принесено з дому), а дикорослі гриби самостійно збирала одна з потерпілих. Ще один випадок отруєння грибами зареєстрували 17 жовтня. 42-річний житель м. Олександрія потрапив до лікувального закладу в стані середньої важкості після споживання страви із дикорослих печериць.

Не оминули регіон і два випадки ботулізму з трьома потерпілими на територіях Піщанобрідської та Олександрійської громад, пов’язані із вживанням м’ясної тушонки домашнього приготування  (1 випадок з 2 потерпілими) та рибної пресерви з оселедця (1 випадок з 1 потерпілим). Обидва випадки ботулізму виникли в побуті.

Для порівняння, за аналогічний період 2022 року було зареєстровано один випадок ботулізму з двома потерпілими – 54-річним та 26-річним мешканцями м. Новомиргород Новоукраїнського району. Чоловіки захворіли після вживання консервованого рибного паштету домашнього приготування.

Щодо загальної картини з санітарно-епідеміологічної ситуації в Україні, за 9 місяців поточного року спеціалісти Держпродспоживслужби в різних областях взяли участь у розслідуваннях 49 спалахів гострих кишкових інфекційних захворювань (постраждало 504 особи, з них 283 дитини). Зокрема у м. Київ зареєстровано 11 спалахів, у Львівській області – 10, у Київській – 6, в Одеській та Івано-Франківській – по 4, у Вінницькій, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській та Тернопільській областях – по 2, у Миколаївській, Рівненській, Чернівецькій та Чернігівській областях – по 1.

Осередками виникнення найчастіше були заклади громадського харчування та торгівлі (25 випадків). Також 13 випадків зафіксували в закладах освіти, 1 у закладі культури, 2 в пункті розміщення внутрішньо переміщених осіб та 8 у побуті.

Серед збудників переважають бактерії роду сальмонел та рота-, астро-, норовіруси. А передача збудників найчастіше відбувалася харчовим та контактно-побутовим шляхом. Один спахах стався через забруднену воду.

Також з початку року спеціалісти територіальних органів Держпродспоживслужби взяли участь у розслідуванні 43 випадків ботулізму, серед яких 1 був летальним, пов’язаний із вживанням риби в’яленої домашнього приготування (Миколаївська область).

Статистичні відомості вказують, що найбільше випадків ботулізму (20) пов’язані з вживанням саме рибної продукції як домашнього приготування, так і придбаної в місцях стихійної торгівлі. Друге місце займає вживання консервації домашнього приготування, з цим пов’язано 19 випадків (м’ясні консерви – 14, рибні – 1, овочеві та грибні – по 2 випадки).

Враховуючи всі спалахи, що фіксувалися в Україні, спеціалісти Держпродспоживслужби в Кіровоградській області постійно проводять інформаційно-роз’яснювальну роботу як серед суб’єктів господарювання, так і населення. Окремі бесіди з питань профілактики ботулізму та знищення залишків підозрілої продукції проведено з постраждалими та членами родин. Про загострення епідеміологічної ситуації та хід розслідування щораз інформуються місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, зацікавлені установи та служби. Проводяться засідання місцевих комісій з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, в тому числі з питання запобігання виникнення харчових отруєнь та токсикоінфекцій серед людей.

Нагадаємо, що для забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення та запобігання виникнення спалахів гострих кишкових інфекційних захворювань, харчових отруєнь важливо дотримуватися наступних рекомендацій:

  • суб’єктам господарювання забезпечити організацію профілактичних протиепідемічних заходів (дотримання санітарно-гігієнічного, дезінфекційного режимів та проведення дератизаційних, дезінсекційних заходів на об’єктах, в установах, підприємствах тощо);
  • органам місцевого самоврядування, суб’єктам господарювання забезпечити організацію та контроль за безпекою і якістю водозабезпечення, харчування, умовами середовища життєдіяльності людей (на підприємствах, в організованих колективах, в місцях масового перебування людей, проживання тощо);
  • суб’єктам господарювання та населенню дотримуватись виробничої, особистої гігієни з використанням миючих, дезінфікуючих засобів відповідно до їх застосування та технологічних процесів зберігання, приготування продуктів харчування, готових страв;
  • не ігнорувати альтернативи дотримання умов гігієни (вологі серветки, «сухий» душ, антисептики, фільтрування води для господарсько-побутових потреб), забезпечення питною водою (фасована вода промислового виробництва, фільтрувальні пристрої та обов’язкове кип’ятіння, використання перевірених нецентралізованих джерел водопостачання, офіційні засоби очищення та дезінфекції води), зберігання харчових продуктів (холодильні, морозильні сумки, холодові елементи, портативні пристрої електроживлення для підтримання температурного режиму).

У випадку виявлення перших ознак кишкового захворювання, отруєння необхідно терміново звернутись до найближчої медичної установи.

Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області