Забруднення повітря в спекотну погоду: як зменшити навантаження на здоров’я людей

18.07.2023

З кожним роком наслідки зміни клімату стають все помітнішими. Частішають надзвичайні погодні явища, суховії, забруднюється повітря. Через стрімкі зміни клімату негативний вплив спеки на людину посилюється, і ця тенденція тільки набиратиме обертів. Зміна клімату відбувається через збільшення концентрації парникових газів в атмосфері Землі. Вони призводять до різкої зміни температури повітря, збільшення частоти та інтенсивності надзвичайних погодних явищ. У глобальному масштабі спостерігається збільшення кількості, тривалості й інтенсивності періодів аномального підвищення температури повітря.

Наслідки теплових хвиль, як правило, більш виражені в міських районах, оскільки вони зазвичай тепліші, ніж навколишні сільські райони. Це викликано тим, як побудовано багато міст. Наприклад, вони часто мають великі площі з асфальтом, мало зелені, а також багато великих теплозберігаючих будівель, які фізично блокують прохолодний вітер і вентиляцію. Ще однією причиною є відсутність водних об’єктів.

У теплий період у містах спостерігається погіршення екологічної ситуації, метеоумови сприяють накопиченню в приземному шарі атмосфери шкідливих домішок, особливо це відчуватиметься поблизу автобусних зупинок та транспортних розв’язок. Бетон та асфальт нагріваються швидше, ніж природні поверхні у сільській місцевості, темні покриття (дороги й дахи) краще поглинають сонячне проміння, а багатоповерхівки блокують потоки вітру, що негативно впливає на концентрацію забруднення в атмосферному повітрі, збільшуючи її. Також у цей період недопустимим є спалювання пожнивних решток, стерні, будь-яких матеріалів чи сміття, адже спекотна погода сприяє зростанню класу горючості в екосистемах, а продукти горіння посилюють забруднення повітря.

Підвищена концентрація шкідливих речовин в атмосферному повітрі та спекотна погода можуть негативно впливати на здоров’я людей. В основному, забруднене повітря викликає алергійні хвороби, хронічні обструктивні захворювання легень, гострі респіраторні захворювання, хвороби серця.

Як можна зменшити навантаження на здоров’я людей при забрудненні повітря в спекотну погоду:

  • Триматися подалі від завантажених доріг – забруднення концентрується навколо місць із найбільш жвавим рухом;
  • По можливості використовувати об’їзні дороги – вони є чистішими, оскільки трафік там набагато менший;
  • Остерігатися концентрованих точок брудного повітря: двигуни часто залишають увімкненими під час зупинок в русі. Це може створити «міські каньйони» забрудненого довкілля, особливо навколо світлофорів. Тож відійдіть вбік, коли чекаєте на світлофорі, а потім перетинайте дорогу;
  • Пити більше рідини кімнатної температури, уникати газованих напоїв;
  • У приміщеннях частіше проводити вологе прибирання;
  • Не виходити на вулицю в період спеки – з 11 до 16 години.

Діяльність суб’єктів господарювання зі скорочення викидів парникових газів також сприятиме зменшенню забруднення повітря та захворюваності населення.

Окрім зменшення викидів в атмосферу, покращити ситуацію можна також за допомогою щоденного поливу автошляхів, прибудинкових територій і зелених зон біля будинків у ранкові і вечірні години, що пригнічує піднімання пилу, шкідливих речовин у верхні шари атмосфери та запобігає їх розповсюдженню.

Безперечно літня спека може негативно впливати на якість життя громадян та їх самопочуття. Тож, аби мінімізувати негативний вплив на організм, необхідно дотримуватися простих порад:

  • Пити достатньо води, навіть якщо не відчуваєте спраги. У спеку тіло втрачає вологу, тож її запас треба оперативно поповнювати, щоб усі системи працювали добре. Завжди носіть із собою пляшку води.
  • Ніколи не залишати дітей, літніх людей або домашніх тварин в зачинених автомобілях. Температура всередині припаркованого автомобіля може подвоїтися за кілька хвилин.
  • Охолоджуватися всіма способами: прикладайте до шкіри вологий рушник, опускайте руки або ноги в прохолодну воду, приймайте прохолодний душ, але не крижаний.
  • Плануйте свій день так, щоб якомога більше часу проводити в тіні чи прохолодній будівлі, а не на сонці. Зокрема, у найспекотнішу частину дня, близько полудня. Якщо довелося вийти, намастіться сонцезахисним кремом, надягніть капелюх та намагайтеся пересуватися у тіні.
  • Якщо лишаєтеся вдома, блокуйте сонячним променям доступ до приміщення, зашторюйте вікна – найкраще для цього підходять штори зі спеціальної щільної тканини.
  • Носити вільний одяг із натуральних тканин, наприклад, бавовни чи льону.
  • Їсти частіше і невеликими порціями, обирати легку прохолодну їжу (салати).
  • У найспекотнішу частину дня уникати інтенсивної активності, як от спорт, ремонт чи садівництво. Плануйте їх на вечір.

Як організувати питний режим під час спеки – читайте на нашому сайті за цим посиланням.

Головне управління держпродспоживслужби в Кіровоградській області