Закон України «Про порядок вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою України»

23.11.2023

Президент України Володимир Зеленський 24 жовтня підписав Закон “Про порядок вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою України”. Цей Закон вступить в силу  у лютому 2024 року.

Метою документу є законодавче визначення порядку врегулювання окремих питань адміністративно-територіального устрою незалежної України, а також затвердження окремих засад функціонування територіальних одиниць України, зокрема врегулювання порядку їх утворення, ліквідації, встановлення та зміни межі, віднесення до різних категорій, найменування та перейменування тощо.
Документом пропонується прибрати чинне з 1981 року радянське регулювання питань адмінтерустрою, встановити чіткі процедури віднесення населених пунктів до категорії міст, селищ сіл, закріпити на рівні закону процедуру найменування та перейменування населених пунктів, спростити процедури встановлення меж населених пунктів тощо.
Законом визначено порядок утворення, ліквідації, установлення й зміни меж адміністративно-територіальних одиниць, їх найменування й перейменування, зміни категорій населених пунктів, вирішення інших питань адміністративно-територіального устрою України.

 

Так, зазначений Закон України забезпечує:

  • надання визначення населеним пунктам (містам, селищам та селам) і поселенням за соціально-економічними та містобудівними характеристиками;
  • врегулювання порядку утворення (ліквідації) населених пунктів, встановлення (зміни) їх меж, процедури найменування (перейменування) населених пунктів;
  • визначення правового статусу районів у містах, порядку встановлення (зміни) їх меж, найменування (перейменування) районів у містах;
  • врегулювання порядку утворення, ліквідації районів, встановлення (зміни) їх меж;
  • визначення процедури віднесення населених пунктів до іншої категорії, віднесення поселень до категорій населених пунктів, їх правові наслідки;
  • закріплення ролі громадського обговорення при прийнятті окремих рішень з питань адміністративно-територіального устрою;
  • встановлення того, що міста республіканського в Автономній Республіці Крим, обласного, районного значення, а також селища міського типу відносяться до категорії міст.

Слід зазначити,  що автоматичної зміни статусу, тобто «пониження» чи «підвищення» статусу для населених пунктів не передбачено взагалі. Закон лише надає механізм та прозору процедуру зробити це за бажанням громади.

У прикінцевих положеннях закону чітко записано, що населені пункти, які до дня набрання чинності цим Законом було віднесено до категорії селищ міського типу, будуть відноситися до категорії селищ, а міста республіканського, обласного та районного значення – до категорії міст.

Важливим також є те, що оскільки закон не містить зворотної сили, тому усі документи (як паспорт, нотаріальні документи, документи на житло та інші) продовжують діяти і жодної перереєстрації непотрібно робити.

Ключеві новели Закону наведені у інфографіці