Запитуєте- відповідаємо

16.02.2021

Які документи подаються до центру зайнятості для реєстрації особи як безробітної?

Для надання статусу безробітного, особа подає до центру зайнятості заяву встановленого зразка та пред’являє:

  • паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України;
  • довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків;
  • трудову книжку;
  • документ про освіту.

Кар’єрним радником з особою, яка шукає роботу, укладається індивідуальний план надання послуг, а з безробітними – індивідуальний план працевлаштування. Індивідуальні плани формуються на підставі проведеного первинного та поглибленого профілювання осіб. Профілювання є оцінкою можливостей працевлаштування особи на основі її особистісних та професійних характеристик. Оцінюється ступінь мотивації особи до праці, попит на її професію на ринку праці, можливості працевлаштування, ризик тривалого безробіття. Профілювання відбувається шляхом анкетування особи. За результатами профілювання особи умовно поділяються на 5 груп, у залежності від оцінки їх ступеня мотивації до праці (їх три – високий, середній, низький) та можливостей працевлаштування. Ці можливості також поділяються на високі, середні та низькі. Далі для кожної профільної групи визначається комплекс заходів та послуг щодо сприяння зайнятості. Для реєстрації як безробітного особа звертається до центру зайнятості безпосередньо, але запис на перше звернення можна зробити за допомогою електронних сервісів державної служби зайнятості.

 Про що варто запитати у роботодавця під час співбесіди?

Ти хочеш справити приємне враження під час знайомства із потенційним роботодавцем? Тоді на співбесіді потрібно не лише відповідати на питання, а й самому їх задавати. Про що краще запитати? Ми пропонуємо прислухатися до наших порад. Перше, про що варто запитати, яка форма працевлаштування пропонується. Це може бути трудовий договір або договір цивільно-правового характеру. Обидва варіанти законні, але обсяг гарантій за трудовим договором є ширшим. Уточни, які завдання необхідно виконувати на цій посаді. Можливо, вони будуть дещо відрізнятися від того, чим ти займався на попередній роботі. Рекомендуємо також дізнатися у роботодавця, чи передбачає посада періодичні відрядження, необхідність працювати понаднормово або у вихідні.  Поцікався, чи є в компанії соцпакет і що в нього входить? Іноді різні пільги та бонуси, які пропонує роботодавець, наскільки привабливі, що на деякі моменти «закриваєш очі».  Якщо у тебе є бажання знайти нову офіційну роботу та отримувати своєчасну гідну заробітну плату за якісну та своєчасну роботу  – завітай до служби зайнятості, де тобі неодмінно допоможуть.

 Які правові наслідки виникають для безробітного у разі його нелегального працевлаштування?

 Порядком реєстрації безробітних передбачено, що реєстрація безробітного припиняється з початку зайнятості особи. Під такою зайнятістю мається на увазі, зокрема, працевлаштування за наймом на умовах трудового договору, укладення цивільно-правового договору про виконання робіт чи надання послуг. Реєстрація безробітного припиняється також у разі встановлення факту виконання ним оплачуваної роботи чи надання послуг. Оптимальним, при працевлаштуванні безробітного, є повідомлення ним безпосередньо центру зайнятості про такий факт. Якщо безробітний працевлаштований за направленням центру зайнятості, він подає корінець такого направлення, заповнений роботодавцем. Якщо безробітний працевлаштувався самостійно, він повідомляє про це кар’єрного радника та подає заяву про припинення реєстрації. При цьому вносяться записи до його трудової книжки про припинення виплати допомоги по безробіттю, у разі якщо така виплата ще не закінчилась. Окрім повідомлення про свій факт працевлаштування самим безробітним, центр зайнятості отримує таку інформацію також в результаті розслідування страхових випадків і отримання інформації з персоніфікованої звітності про сплату єдиного внеску. Безробітним рекомендується не допускати одночасного отримання допомоги по безробіттю та працевлаштування й своєчасно інформувати про це центр зайнятості. Якщо така інформація приховується, то безпідставно отриманні кошти будуть стягнуті з безробітного.

Чи виплачується допомога по безробіттю тим, хто працював неофіційно?

 Якщо молода людина має вік до 35 років і не має страхового стажу, тобто вперше шукає роботу, то їй буде призначена допомога по безробіттю у мінімальному розмірі (на період карантину і 30 днів після його закінчення – 1 тис грн) строком на 180 календарних днів. Якщо ж людина старша за 35 років і не має страхового стажу, то, згідно з чинним законодавством,  вона не має права на виплату такої допомоги.

 Чи можуть відмовити у прийомі на роботу шукачу роботи, направленому до роботодавця центром зайнятості?

 До основних завдань державної служби зайнятості належить сприяння громадянам у підборі підходящої роботи і надання роботодавцям послуг з добору працівників. Таким чином центри зайнятості виконують функцію державного посередника на ринку праці. Рішення щодо прийому на роботу її шукача, навіть і направленого центром зайнятості, приймається роботодавцем. Роботодавець може проводити співбесіди з кандидатами на працевлаштування з метою визначення відповідності їх професійних знань, вмінь та навичок встановленим вимогам. Як висновок такої співбесіди, роботодавець може прийняти рішення про прийом особи на роботу, а може і відмовити у прийомі. Законодавство, надаючи роботодавцю право на прийняття остаточного рішення щодо прийому на роботу особи, одночасно і захищає шукача роботи від неправомірної відмови у прийомі на роботу. Зокрема, така заборона передбачена Кодексом законів про працю України. Забороняється також відмовляти жінкам у прийнятті на роботу з мотивів, пов’язаних з вагітністю або наявністю дітей, віком до трьох років. Якщо, все ж таки, така відмова відбувається, то роботодавець зобов’язаний повідомити про причину відмови у письмовій формі. Жінка може оскаржити відмову у судовому порядку. Роботодавцям забороняється вимагати від осіб, які шукають роботу, подання відомостей про особисте життя. В оголошеннях про вакансії, що зокрема друкуються у пресі чи розміщуються на сайтах, роботодавцям забороняється зазначати обмеження щодо віку кандидатів, пропонувати роботу лише жінкам або лише чоловікам. Маючи право на самостійний вибір претендента на роботу, роботодавці мають і обов’язок дотримуватись квоти працевлаштування громадян окремих категорій. Так, встановлена 4-відсоткова квота для працевлаштування осіб з інвалідністю та 5-відсоткова квота для працевлаштування молоді, що вперше шукає роботу, осіб передпенсійного віку, осіб, звільнених після відбуття покарання, батьків з дітьми певного віку, дітей-сиріт, учасників бойових дій. Роботодавцям слід враховувати, що у разі відмови у прийомі на роботу осіб квотних категорій, центри зайнятості повідомляють органи Держпраці про такі факти.    А якщо роботодавець не дотримується квоти, то такі відмови є підставою для накладення штрафної санкції.

Чи можна стати на облік у центрі зайнятості не за місцем проживання?

 Відповідно до частини 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 р. № 792 щодо Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу облік осіб, проводиться центром зайнятості незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування таких осіб.