Засідання Регіональної платформи розвитку місцевого самоврядування

29.10.2018

Коваленко

Важливі аспекти формування місцевих бюджетів на 2019 рік та проблеми їх виконання у 2018 році стали ключовою темою засідання Регіональної платформи розвитку місцевого самоврядування. У засіданні взяли участь перший заступник голови облдержадміністрації Сергій Коваленко, народний депутат Костянтин Яриніч, голова обласної ради Олександр Чорноіваненко, міські та  сільські  голови,  керівники фінансових закладів. Великосеверинівську ОТГ представляли сільський голова Сергій Левченко, начальник відділу бухгалтерського обліку та звітності Наталія Кохан, начальник фінансово-економічного відділу Інна Коробко.
Відкрив засідання голова Кіровоградського регіонального відділення Асоціації міст України, міський голова Кропивницького Андрій Райкович, який звернув увагу на ключові засади формування бюджетів міст на наступний рік, відзначивши як “плюси” фінансової децентралізації, так і болючі бюджетні питання.
Про завершення нинішнього бюджетного року присутніх поінформував перший заступник голови ОДА Сергій Коваленко. Він підкреслив, що в області за рахунок державного фінансування протягом року реалізовано значну кількість інфраструктурних проектів. “Ремонтуються дороги, дитсадки, відкрито 12 футбольних полів (11 аналогічних буде збудовано цього року), зводяться 18 сільських лікарських амбулаторій, які буде забезпечено автомобілями. Чимало проектів впроваджено за кошти субвенції соціально-економічного розвитку територій”, – відзначив він. При цьому із державного бюджету значний фінансовий ресурс спрямовується на оборонні, безпекові питання, тощо.
Окрему вагу Сергій Коваленко звернув на виконання місцевих бюджетів за 2018 рік. За його словами, напруженість бюджетів стала меншою, ніж попереднього ріку. В середньому 30% бюджетів спрямовується на розвиток територій. “За розрахунками фінансистів, до кінця року перевиконання місцевих бюджетів може скласти до 250 мільйонів гривень, які слід реалізовувати, не очікуючи наступного року, коли будемо вводити вільні залишки”, – рекомендував посадовець.
Сергій Коваленко також прокоментував ситуацію з використанням освітньої субвенції. Він повідомив, що Урядом підтримано ініціативу голови облдержадміністрації щодо передачі з обласного бюджету 27,5 млн. грн. субвенції, передбачених обласним навчальним закладам (у зв’язку із зменшенням кількості дітей в навчальних закладах інтернатного типу та студентів ВНЗ І-ІІ рівня акредитації) територіям, які потребують такої допомоги. Ці кошти буде спрямовано чотирьом містам обласного значення, Онуфріївському району, Компаніївській та Новоукраїнській ОТГ.
Щодо медичної субвенції, перший заступник голови ОДА зауважив, що до кінця року область очікує на додатковий фінансовий ресурс. Поряд з цим він наголосив на нових підходах у фінансуванні закладів первинки. “Згідно з медичною реформою, в області 11 районів та місто Знам’янка фінансуються по-новому. Це значно більший ресурс, ніж був раніше. Впевнений, що наступного року всі зареєструються і отримають ресурс для фінансування за новими підходами”.
На особливостях формування місцевих бюджетів на 2019 рік акцентував увагу директор департаменту фінансів ОДА Сергій Шеремет.
За його словами, у 2019 році передбачається збільшення доходів місцевих бюджетів за рахунок зарахування податку на доходи фізичних осіб від оренди земельних ділянок, земельних паїв за місцезнаходженням таких об’єктів оренди, запровадження земельного податку за лісові землі, зарахування 5 відсотків рентної плати за користування надрами, а також віднесення до платників єдиного податку сільгосптоваровиробників фізичних осіб-підприємців, які провадять діяльність виключно в межах фермерського господарства.
Стосовно фінансового вирівнювання податкоспроможності територій Сергій Шеремет зазначив, що у 2019 році взаємовідносини з державним бюджетом матимуть 42 місцевих бюджети (обласний бюджет, 4 бюджети міст обласного значення, 21 районний бюджет, 16 бюджетів об’єднаних територіальних громад, у тому числі 3 ОТГ, де перші вибори депутатів та голови відбулися у квітні 2018 року – Дмитрівська, Новопразька, Приютівська ОТГ).
Базова дотація з державного бюджету для Кіровоградської області очікується на загальну суму 159,1 млн.грн., що більше проти 2018 року на 15,6%. Загальна сума реверсної дотації складає 119,7 млн.грн., що більше проти 2018 року в 1,6 раза (у 2018 році – 75,2 млн.грн.).
При плануванні видатків місцевих бюджетів, Сергій Шеремет радив звернути увагу на зміни параметрів соціальних стандартів. Так, у наступному році мінімальна заробітна плата на 1 січня становитиме 4173 гривні, розмір посадового окладу працівника І тарифного розряду Єдиної тарифної сітки 1921 гривні, прожитковий мінімум 1853 гривні. При розрахунку видатків на оплату комунальних послуг та енергоносіїв у 2019-2021 роках планується збільшення обсягу коштів, які передбачені у бюджеті поточного року, в середньому на коефіцієнт 1,1.
За інформацією директора департаменту фінансів ОДА, у 2019 році продовжено практику надання місцевим бюджетам окремих субвенцій з державного бюджету на галузі соціально-культурної сфери. Зокрема, для місцевих бюджетів Кіровоградської області передбачаються освітня субвенція у сумі 1788,9 млн.грн.
Також у проекті державного бюджету на 2019 рік передбачені видатки для забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа» – 1,3 млн.грн.; на модернізацію та оновлення матеріально-технічної бази професійно-технічних навчальних закладів – 50 млн.грн.; на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей учасників антитерористичної операції – 305,1 млн.грн. (у 2018 році – 329,8 млн.грн., у тому числі для області – 6,9 млн.грн.); на виплату грошової компенсації за належні для отримання житла сім’ям учасників АТО – 25 млн. грн. та інші напрямки.
У 2019 році держава продовжуватиме надавати фінансову підтримку на реалізацію інвестиційних програм та проектів регіонального розвитку, у тому числі проектів формування та розвитку інфраструктури об’єднаних територіальних громад. На ці цілі передбачено 11 млрд.грн., у тому числі 9,1 млрд.грн. – державний фонд регіонального розвитку та 1,9 млрд.грн. – субвенція на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад.
Наступного року на будівництво, реконструкцію, ремонт і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах область має отримати 572,8 млн.грн.
Джерело:http://www.kr-admin.gov.ua