З проблемами присутності “тіньової” економіки стикаються майже всі країни світу. В одних її обсяги фіксуються на рівні, що не має значного впливу на економіку, а в інших – є свідченням існування значних “тіньових” відносин. До другої категорії, на жаль, відноситься і Україна. Про це йдеться на сайті департаменту соціального захисту обласної держадміністрації.
Використання роботодавцями найманої праці без офіційного оформлення трудових відносин та виплата зарплат “в конвертах” позбавляє працівників соціального захисту, гарантованого державою, стабільності та упевненості в сьогоднішньому та завтрашньому дні.
Погоджуючись на нелегальні умови праці людина не замислюється, що прирекла себе на безправність та відсутність перспектив гідного пенсійного забезпечення. Під час здійснення трудової діяльності вона не має жодних інструментів захисту своїх законних прав та гарантованих державою соціальних виплат – лікарняних, відпускних, декретних тощо. А внаслідок несплати роботодавцем єдиного соціального внеску втрачає страховий стаж, необхідний для призначення пенсії.
Найбільша “тіньова” зайнятість – у вуличній торгівлі, сфері надання послуг, приватному будівництві, сільському господарстві, посередницькій діяльності тощо.
Нелегальні трудові відносини – це суспільна небезпека для громадськості, адже всі ми є споживачами послуг у сфері громадського харчування, торгівлі, транспорту, будівництва. “Тіньова” зайнятість сприяє поширенню захворювань, аварійності на дорогах, низької якості об’єктів тощо, оскільки неоформлений робітник не проходить обов’язкове медичне обстеження. Наприклад, якщо особа протягом тривалого часу працювала у фізичної особи-суб’єкта підприємницької діяльності у сфері харчової промисловості без оформлення трудового договору, як слідство, не пройшла медичний огляд, однак могла мати захворювання на туберкульоз відкритої форми. А це є загрозою для здоров’я та життя інших громадян. З метою недопущення використання найманої праці без належного оформлення трудових відносин в області органами місцевої влади та самоврядування здійснюються заходи щодо легалізації “тіньової” зайнятості населення. За даними міст і районів робочими групами з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення у І кварталі обстежено 1,3 тис. роботодавців різних форм власності та господарювання, виявлено 175 “тіньових” робочих місць, легалізовано 152 місця.
Наймані працівники починають усвідомлювати важливість легальної зайнятості, адже все частіше звертаються до роботодавців з проханням, а подекуди й з вимогами, видавати зарплату не у “конверті”.
Тож пам’ятайте, що тільки легальна робота, гідна її оплата і своєчасна сплата страхових внесків спроможні дати впевненість у стабільності й захищеності сьогодення та доброму матеріальному забезпеченні при виході на пенсію. Приховані заробітки “в конвертах” позбавляють такої впевненості. То чи варто ризикувати?