Літо – період збору врожаю грибів

05.07.2021

Літо  – період збору врожаю грибів. Однак варто пам’ятати, яку небезпеку вони можуть нести.

За 5 місяців поточного року в Україні зареєстровано 19 випадків отруєння дикорослими грибами, внаслідок яких постраждало 35 людей, з них 12 дітей. Унаслідок отруєнь померли 1 дорослий і 2 дитини. Останній випадок отруєння зареєстрований в червні в Дніпропетровській області. 9-річний хлопчик разом з дідусем та бабусею в лісополосі збирали дикорослі гриби. Ознаки отруєння у дитини з’явилися наступного ранку. Батьки займалися самолікуванням і тільки після тяжкої інтоксикації каретою швидкої медичної допомоги дитину було доставлено до лікарні. На жаль, врятувати хлопчика не вдалося. В нашій області в цьому році випадків отруєння дикорослими грибами не зареєстровано.

Тепла й дощова погода, яка продовжує бути, сприяє появі грибів та прискорює їх ріст, тож Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області застерігає: не ризикуйте власним здоров’ям і життям та відмовтеся від споживання дикорослих грибів, навіть умовно їстівних. Не споживайте самі та, ні в якому разі, не годуйте дітей грибами. Навіть якщо впевнені, що вони їстівні.

Серед основних причин отруєнь є вживання отруйних грибів, неправильне приготування умовно їстівних грибів, вживання старих або зіпсованих їстівних грибів, вживання грибів, що мають двійників або змінилися внаслідок мутації .

Найкраща профілактика отруєння грибами – відмовитись від споживання дикорослих грибів як від продукту взагалі і споживати штучно вирощені печериці та гливи, які продаються у магазинах.

Застерігаємо від придбання грибів на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах. Безпечніше купувати гриби на агропродовольчих ринках, де вони проходять відповідний контроль.

Якщо Ви все ж відправились до лісу по гриби, то обов’язково пам’ятайте наступне:

  1. ніколи не кладіть у кошик грибів, яких не знаєте;
  2. остерігайтеся пластинчатих грибів;
  3. не збирайте старих перезрілих або дуже молодих грибів, у яких нечітко виражені морфологічні ознаки, а також тих, що ростуть поблизу швидкісних трас;
  4. уважно перевірте зібрані гриби перед тим, як починати готувати страву або робити заготівлі;
  5. не вживайте сирих грибів;
  6. відібрані гриби спочатку промийте та відваріть декілька разів у підсоленій воді протягом 30 хвилин;
  7. дотримуйтеся рецептури приготування;
  8. готові страви з грибів зберігайте на холоді в емальованому чи скляному посуді, але не більше доби.

Вживати гриби не рекомендовано вагітним жінкам та літнім людям. Не варто годувати грибами чи стравами з них дітей до 12 років. Для дітей – це заборона! Адже дитячий організм, як і організм людини похилого віку не готовий до перетравлення дикорослими грибами.

Симптоми отруєння грибами

Ознаки отруєння грибами можуть проявитися як через 30 хв. після споживання, так і протягом кількох днів. Це: нудота, блювота, різкий біль у животі, діарея, запаморочення, підвищення температури тіла, зниження пульсу, задуха, судоми, відтік крові від кінцівок (холодні руки та ноги), марення, поява галюцинацій.

Перша допомога у разі отруєння грибами

  • терміново викликайте «швидку»;
  • промийте шлунок простою водою;
  • дотримуйтеся постільного режиму;
  • пийте багато рідини (вода, підсолена вода чи прохолодний чай) — це допоможе відновити водно-сольовий баланс та вивести токсини;
  • прийміть сорбенти.

Ніколи не покладайтеся на «домашні» методи визначення отруйності грибів з використанням цибулини або срібних ложок – вони помилкові. Срібло темніє від взаємодії з амінокислотами, які є й у їстівних, і в отруйних грибах, а колір цибулі змінюється під впливом ферменту тирозинази, який також міститься в усіх грибах.

Пам’ятайте: самолікування небезпечне для здоров’я!

Головне управління держпродспоживслужби в Кіровоградській області