Мобілізація 2023

12.04.2023

За рік повномасштабної війни в Україні досі не вщухають питання про порядок мобілізації та права військовозобов’язаних. Усе, що потрібно знати про це, — у матеріалі hromadske.

Кого зараз призивають?

Загальна мобілізація розпочалася в Україні 24 лютого 2022 року й триває досі. Спершу перевагу віддавали резервістам і колишнім учасникам АТО та ООС. Але мобілізувати можуть будь-якого військовозобов’язаного або резервіста, які не мають права на відстрочку й за станом здоров’я придатні до служби. Доукомплектування військових частин відбувається постійно за заявками, які скеровують «вищі керівні штаби», наприклад штаб Сухопутних військ.

Кого не можуть мобілізувати?

Не підлягають мобілізації військовозобов’язані, які отримали відстрочку від призову, або заброньовані працівники держорганів, підприємств, установ і організацій.

Кому дають відстрочку?

Військовозобов’язаному, який:

  • є непридатним до військової служби за станом здоров’я. Якщо ж у висновку військово-лікарської комісії зазначено «непридатний у мирний час / обмежено придатний у воєнний час» — можуть мобілізувати, але на службу не в бойових частинах;
  • утримує трьох і більше дітей до 18 років / самостійно виховує дитину / опікується дитиною з інвалідністю — це стосується і чоловіків, і жінок;
  • утримує повнолітню дитину, яка має інвалідність I чи II групи;
  • постійно доглядає дружину (чоловіка) або батьків (своїх чи партнера) з інвалідністю I чи II групи;
  • доглядає хвору дружину (чоловіка) або батьків (своїх чи партнера). У цьому разі треба мати висновок від медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії медзакладу, що ці люди потребують постійного догляду;
  • має неповнолітню дитину, якщо партнер чи партнерка проходить військову службу;
  • має близьких родичів, які загинули або зникли безвісти під час АТО, — чоловіка, дружину, сина, доньку, батька, матір, діда, бабу або рідних брата чи сестру;
  • здобуває фахову передвищу та вищу освіту, є науково-педагогічним працівником вишу.
Кого можуть забронювати?

Військовозобов’язаних, які працюють:

  • в органах державної влади, місцевого самоврядування, якщо це необхідно для роботи цих органів;
  • на підприємствах, в установах і організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання. Вони залучені до заходів із підготовки держави до функціонування в період загальної мобілізації;
  • на підприємствах, в установах і організаціях, які виробляють товари, виконують роботи чи надають послуги для Збройних сил;
  • на підприємствах, в установах і організаціях, які критично важливі для економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Критерії встановлює уряд.

Що означає вручення повістки?

У більшості випадків — це виклик до територіального центру комплектування (військкомату) для уточнення військово-облікових даних. Це один із чотирьох видів повісток.

Також видають документи на проходження медкомісії, призов на строкову військову службу та мобілізаційне розпорядження. Останнє означає, що військовозобов’язаний пройшов медкомісію і його визнали придатним до служби. Після отримання такого документа необхідно протягом доби прибути на збірний пункт.

Юристи та представники військкоматів розходяться в думках щодо того, чи можна вручити повістку в будь-якому місці. Однак закон визначає, що військовозобов’язані повинні стати на облік у територіальному центрі комплектування.

Хто має стати на військовий облік?

Призовники, військовозобов’язані та резервісти — облік цих категорій людей є частиною мобілізаційної підготовки.

Призовники — люди 17–27 років, які отримують приписку до призовних дільниць. Під час воєнного стану призову на строкову службу немає, але загальна мобілізація оголошена від 18 років.

Військовозобов’язані — люди до 60 років, які перебувають у запасі для комплектування ЗСУ та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Резервісти — люди, які проходять службу у військовому резерві ЗСУ, інших військових формувань і призначені для їхнього комплектування в мирний час та в особливий період.

На обліку мають бути жінки з медичною або фармацевтичною спеціальністю, а також за бажанням — які мають споріднену з військовою спеціальність із переліку Міноборони. Докладніше про військовий облік для жінок читайте тут.

За новими правилами, для військовозобов’язаних і резервістів облік ділиться на загальний та спеціальний — для тих, кого забронювали.

Як стати на облік?

Щоб стати на облік, треба написати заяву в центрі комплектування. А також зібрати пакет документів: копії та оригінали паспорта й ідентифікаційного коду, свідоцтв про шлюб, народження дітей, про закінчення навчального закладу, довідку з роботи із зазначенням спеціальності, за якою працюєте, фотокартки 3х4 см.

Громадяни з тимчасово окупованих територій стають на військовий облік після того, як зареєструвалися в реєстрі внутрішньо переміщених осіб.

Після взяття на облік або уточнення даних вас можуть скерувати на медкомісію — навіть якщо ви її проходили до мобілізації. Важливо: медогляди, аналізи, флюорографію та кардіограму треба робити самому, перед військово-лікарською комісією. Жінки проходять огляд у гінеколога.

Зібраний пакет документів та висновок ВЛК необхідно надати до центру комплектування за місцем реєстрації.

Що буде, якщо не стати на облік?

За порушення правил військового обліку передбачена адміністративна відповідальність — штраф від 850 до 1700 грн. Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію загрожує штрафом від 1700 до 5100 грн.

Нацполіція за зверненням ТЦК має доправити адмінпорушника до військкомату.

За ухилення від військового обліку після попередження загрожує кримінальна відповідальність — штраф до 8500 грн або виправні роботи. За ухилення від зборів — штраф 11 900 грн або до двох років виправних робіт.

Чи можна потрапити до конкретної військової частини?

Як зазначалося, військові частини постійно доукомплектовуються. Людей призивають на службу за військово-обліковими спеціальностями (ВОС). Їх обирають і здобувають у вишах, у запасі або на службі в резерві.

Якщо військової спеціальності немає, перед розподілом вивчають дані військовозобов’язаного — цивільна спеціалізація, досвід роботи, вік. Після чого центр комплектації визначає військову спеціальність.

Існує також «відношення» — заявка до військкомату з проханням мобілізувати конкретну людину до конкретної частини. Хоча, як з’ясував журналіст hromadske Олексій Братущак, це працює не завжди.

Деякі батальйони, як, наприклад, окремий 47-й батальйон Валерія Маркуса, оголошують про набір людей та проводять співбесіди.

Десь можна пройти підготовку?

Командири військових частин мають забезпечити якісну підготовку резервістів і військовозобов’язаних. Для цивільних та військових існує низка курсів зі стрільби й поводження зі зброєю, домедичної допомоги, саперної справи, спецзв’язку, орієнтування на місцевості тощо.

Що треба брати з собою?

У Командуванні Сил логістики ЗСУ повідомляли, що мобілізованих забезпечують речовим майном із 46 предметів. Сюди входять головні убори, форма, білизна, взуття, спорядження та засоби індивідуального захисту.

У польових умовах може згодитися туристичне спорядження — міцний тактичний рюкзак, посуд, павербанк, активні навушники, які захищають барабанні перетинки від надгучних звуків.

Джерело: hromadske