На сьогоднішній день Україна має великий ризик неконтрольованих масштабних пожеж. Так, почастішали випадки випалювання населенням залишків сухої рослинності, весняна пора, яка багата на заходи з благоустрою населених пунктів, відкрила сезон несанкціонованого спалювання, який триває до пізньої осені. Не менш шкідливим є також спалювання відходів і несвідомість громадян у поводженні з відходами інколи просто вражає.
Окрім того з підвищенням температури повітря та встановленням бездощової погоди починається пожежонебезпечний період, що несе нову небезпеку – ймовірність займань у лісових масивах, на торфовищах та водно-болотної рослинності в заплавах річок та водосховищ. Значна частина подібних пожеж стається саме через людський фактор. Тож нагадуємо, щоб уникнути пожежам лісів, заповідних територій, торфовищ, сміттєзвалищ, сільськогосподарських угідь протягом пожежонебезпечного періоду забороняється:
– розведення багать у лісі, на торфовищах, в заплавах річок та водосховищ (крім тих, що пов’язані з технологічними вимогами лісогосподарських заходів у спеціально передбачених для цього місцях);
– заїзд на територію лісового фонду (крім транзитних шляхів) транспортних засобів та інших механізмів, за винятком тих, що використовуються для лісогосподарської мети;
– відвідування населенням хвойних насаджень при 5-му класі пожежної небезпеки (надзвичайна небезпека) за умовами погоди;
– палити, кидати у лісі непогашені сірники, недопалки, витрушувати з люльок гарячий попіл, крім місць, що обладнані для цієї мети;
– спалювання трави та залишків рослинності на сільгоспугіддях, вздовж доріг, на територіях приватних садиб тощо.
Відповідно до вимог статті 77-1 КУпАП за самовільне випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок зі степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку, громадянам загрожує адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 3060 до 6120 грн, посадовим особам – від 15300 до 21420 грн ; за ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, громадянам – від 6120 до 12240 грн, посадовим особам – від 21420 до 30600 грн.
Також 23 березня 2023 року на засіданні робочої групи Комітету ВРУ з питань правоохоронної діяльності Держекоінспекція прийняла участь в обговоренні питанння внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу, зокрема в умовах воєнного стану.
Даним законопроєктом, передбачається посилення кримінальної відповідальності за знищення, або пошкодження лісу, зелених насаджень, стерні, луків, пасовищ, ділянок зі степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом, якщо це спричинило істотну шкоду довкіллю – штрафом до дев’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням/позбавленням волі до п’яти років.
Ми всі разом повинні робити все можливе для запобігання пожеж та збереження нашого середовища для майбутніх поколінь. Працюємо разом!