Довідник безбар’єрності

08.06.2023

Заснована на правах людини концепція безбар’єрності обумовлює те, що будь-які програми, які створюють, будь-які будівлі, які будують, будь-які організації, які працюють, за такого підходу – керуються базовим принципом: права людини непорушні та мають дотримуватися. Це означає прояв поваги до людини, відсутність дискримінаційного та упередженого ставлення і, навпаки, бажання допомогти і робити все прозоро. На практиці це ще й означає небайдужість і втручання в ситуації, в яких порушуються права людини.

Насамперед цей підхід передбачає, що основні зусилля повинні бути спрямовані на поліпшення ситуації найбільш дискримінованих і вразливих груп, а всі дії мають відбуватися прозоро, підзвітно і з прямою участю представників і представниць груп, інтереси яких вони зачіпають.

Так, соціальне залучення, тобто інклюзію, протиставляють соціальному відторгненню, яке є проявом порушення базових прав людини. Соціальне відторгнення – процес, за якого різні групи людей не мають можливостей брати участь у житті суспільства, не мають доступу до освіти та ресурсів, відчувають дискримінацію.

Відторгнення відбувається з різних причин: через упереджене ставлення одних людей до інших чи внаслідок систематичної дискримінації людей через їхню сексуальну орієнтацію, стать, вік, інвалідність, статус мігранта тощо.

Але соціальне відторгнення не зводиться лише до окремих форм дискримінації. Воно також може відбуватися через відсутність інфраструктури. Наприклад, люди, які живуть у віддалених сільських та гірських територіях, можуть не мати доступу до ресурсів через відсутність зв’язку, доріг і транспортного сполучення.

Соціальне відторгнення дуже небезпечне, адже коли величезна кількість людей є відчуженими, країна не може досягти високого рівня розвитку.

Про усунення соціальних бар’єрів для різних груп людей на всіх рівнях читайте в Довіднику безбар’єрності, створеному за ініціативою першої леді Олени Зеленської у співпраці з громадськими організаціями, правозахисниками, психологами, батьками, які виховують дітей з інвалідністю, українськими та міжнародними експертами.