Про стан санітарно-епідемічної ситуації в Україні щодо спалахів (групових випадків) гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь серед людей

16.08.2023

За даними аналізу Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на сьогодні санітарно-епідемічна ситуація в країні залишається нестійкою.

За 7 місяців 2023 року спеціалістами Держпродспоживслужби взято участь у розслідуванні 34 спалахів гострих кишкових інфекційних захворювань, внаслідок яких постраждало 350 осіб, з них 198 дітей (57 %). За аналогічний період 2022 року працівники Держпродспоживслужби розслідували 41 спалах гострих кишкових інфекційних захворювань, внаслідок яких постраждало 403 особи, з них 165 дітей (41 %).

Спалахи зареєстровано на території 11 областей та у м. Києві: у Львівській області – 8, м. Києві – 7, Київській та Одеській областях по 4, Івано-Франківській –      3, Дніпропетровській –         2, Вінницькій, Житомирській, Закарпатській, Рівненській, Тернопільській та Чернівецькій областях по 1 спалаху. За 7 місяців 2023 року серед розслідуваних спалахів розподіл за місцем виникнення наступний: 17 спалахів пов’язані із закладами громадського харчування та торгівлі, 7 – із закладами освіти, 1 – із закладом культури, 2 спалахи виникли у пунктах розміщення внутрішньо переміщених осіб, 7 – у побуті.

За оперативними даними у поточному році 12 спалахів викликано сальмонелами, 10 – вірусами (рота-, норовірусами), 5 – іншими бактеріальними збудниками, при 4 спалахах – збудника не встановлено, при 3 – дослідження тривають.

Передача збудників інфекції в 2023 році відбувалася: харчовим шляхом – 20 спалахів, контактно – побутовим – 8, забруднена вода стала фактором передачі при 1 спалаху, триває санітарно-епідеміологічне розслідування 5 спалахів.

На території Кіровоградської області за 7 місяців 2023 року спалахи кишкових інфекційних захворювань не реєструвалися. За аналогічний період 2022 року в області також не зареєстровані спалахи, групові випадки гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь.

Водночас у поточному році зареєстровано 1 випадок гострого отруєння сурогатами алкоголю в поєднанні з дикорослими грибами з 3 потерпілими (жінки 59, 60 та 64 років), мешканками міста Кропивницького Кіровоградської області. Походження сурогату невідоме (принесено з дому), гриби дикорослі, які збирала одна із потерпілих самостійно, точну назву грибів не знала.

Спеціалісти Держпродспоживслужби з початку поточного року взяли участь у розслідуванні 35 випадків ботулізму з 41 постраждалим, серед яких летальних випадків не було. За 7 місяців 2022 року було взято участь у розслідуванні 49 випадків ботулізму з 54 постраждалими, серед яких 2 хворих померло.

За оперативними результатами розслідування випадків ботулізму у 2023 році встановлено, що 17 випадків з 21 постраждалим пов’язані з вживанням консервації домашнього приготування (м’ясні консерви – 12 випадків з 16 постраждалими, рибна – 1 випадок з 1 постраждалим, овочеві – 2 випадки з 2 постраждалими та гриби – 2 випадки з 2 постраждалими), 16 випадків з 18 постраждалими пов’язані з вживанням рибної продукції (у тому числі 12 випадків з 14 постраждалими – риба домашнього приготування, 3 – невідомого походження та 1 – придбана у місці стихійної торгівлі). Два хворих пов’язують своє захворювання з рибною продукцією промислового виробництва, яку було придбано у магазинах.

В області за 7 місяців 2023 року зареєстровано 2 випадки ботулізму з 3 потерпілими на територіях Піщанобрідської селищної та Олександрійської міської громад, пов’язані з вживанням м’ясної тушонки домашнього приготування (1 випадок з 2 потерпілими) та рибної пресерви (оселедець) (1 випадок з 1 потерпілим). Випадки захворювання на ботулізм виникли в побуті.

За І півріччя 2022 року було зареєстровано 1 випадок ботулізму з 2 потерпілими мешканцями міста Новомиргород Новоукраїнського району Кіровоградської області (батько 54 років та син 26 років), пов’язаний з вживанням рибного паштету консервованого домашнього приготування.

Значний вплив на санітарно-епідемічну ситуацію має військовий стан в Україні, оскільки продовжуються виражені міграційні процеси населення в інші країни та всередині країни, що супроводжується масовим скупченням в транспорті, укриттях, місцях компактних проживання, проблеми зі своєчасністю та доступністю до медичної допомоги, особливо в зонах активних бойових дій, в зонах надзвичайних ситуацій техногенного характеру.

Також звертаємо увагу, що з метою  забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення та запобігання виникнення спалахів гострих кишкових інфекційних захворювань, харчових отруєнь важливо дотримуватися наступних рекомендацій:

  • суб’єктам господарювання забезпечити організацію профілактичних протиепідемічних заходів (дотримання санітарно-гігієнічного, дезінфекційного режимів та проведення дератизаційних, дезінсекційних заходів на об’єктах, в установах, підприємствах тощо);
  • органам місцевого самоврядування, суб’єктам господарювання забезпечити організацію та контроль за безпекою і якістю водозабезпечення, харчування, умовами середовища життєдіяльності людей (на підприємствах, в організованих колективах, в місцях масового перебування людей, проживання тощо);
  • суб’єктам господарювання та населенню дотримуватись виробничої, особистої гігієни з використанням миючих, дезінфікуючих засобів відповідно до їх застосування та технологічних процесів зберігання, приготування продуктів харчування, готових страв;
  • не ігнорувати альтернативи дотримання умов гігієни (вологі серветки, «сухий» душ, антисептики, фільтрування води для господарсько-побутових потреб), забезпечення питною водою (фасована вода промислового виробництва, фільтрувальні пристрої та обов’язкове кип’ятіння, використання перевірених нецентралізованих джерел водопостачання, офіційні засоби очищення та дезінфекції води), зберігання харчових продуктів (холодильні, морозильні сумки, холодові елементи, портативні пристрої електроживлення для підтримання температурного режиму).

У випадку виявлення перших ознак кишкового захворювання, отруєння необхідно терміново звернутись до найближчої медичної установи.

Пам’ятайте! Дотримання гігієнічних правил та вимог запорука уникнення виникнення гострих кишкових інфекційних захворювань.

Кіровоградська ОДА/ОВА

Головне управління Держпродспоживлужби в Кірвоградській області