Профілактика особливо небезпечного захворювання ‒ лептоспірозу

27.09.2024

На території Голованівського району зареєстрований випадок захворювання на лептоспіроз. Хворий рибалив та купався у річці Ятрань. З метою встановлення всіх шляхів ймовірного зараження, адже заразитись можна контактуючи або доглядаючи за домашніми тваринами, фахівці Держпродспоживслужби області спільно з ветеринарними лікарями провели епізоотичне розслідування з лабораторним обстеженням тварин, які утримуються в домоволодінні потерпілого.

Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області нагадує про небезпечне захворювання, збудник якого може передаватися людині через поверхневі води річок, водоймищ та ставків.

Лептоспіроз – гостра інфекційна хвороба з групи зоонозів, що перебігає із гарячкою, загальною інтоксикацією, ураженням нирок, печінки, серцево-судинної та нервової систем, геморагічним синдромом.

В Україні хвороба реєструється в усіх областях, причому зберігається тенденція до подальшого зростання захворюваності. Зокрема за даними Центру громадського здоров’я МОЗ України за 8 місяців поточного року в Україні зафіксовано збільшення випадків лептоспірозу серед людей в 1,6 рази (зареєстровано 230 випадків, проти 141 за аналогічний період минулого року). Із загальної кількості, 3 випадки зареєстровано серед жителів Кіровоградської області (торік – 8 випадків).

Збудник лептоспірозу може уражати як людей, так і тварин (велика та дрібна рогата худоба, собаки, коти, хутрові звірі та гризуни). Висока інфікованість спостерігається серед гризунів – щурів, мишей. У тварин захворювання може протікати явно, з вираженою симптоматикою, а також безсимптомно. Також у тварин може спостерігатись довготривале носійство, при цьому лептоспіри у великій кількості виділяються із сечею в зовнішнє середовище.

У довкіллі збудник добре зберігається у вологих місцях, відкритих водоймах, колодязів, вологих продуктах харчування тощо.

Механізм передачі збудника – аліментарний або контактний. Зараження відбувається під час вживання контамінованої води і харчів, особливо тих, що зберігаються в погребах, купання, риболовлі, догляду за хворими тваринами, укусу гризуна. Вхідними воротами в організм людини для лептоспір є ушкоджена шкіра (подряпини, тріщини) та слизові оболонки.

Різноманітність клінічних проявів ускладнює своєчасну діагностику лептоспірозу, що веде до пізньої госпіталізації і погіршення стану здоров’я. Останнім часом тяжкість перебігу і високу летальність від хвороби пов’язують із найбільш патогенним збудником захворювання, а саме L.icterohaemorrhagiae.

Найчастіше від моменту зараження до захворювання при лептоспірозі проходить 1-2 тижні, але хвороба може проявитися і протягом місяця. Якщо ж через певний проміжок часу після відпочинку на водоймах у вас або ваших близьких спостерігається: лихоманка з підвищенням температури в межах 38-40° С, головні болі, світлобоязнь, безсоння, нудота, блювання, втрата апетиту, м’язові болі (у литкових м’язах), необхідно терміново звернутися до лікаря.

Невчасно призначене лікування може призвести до смерті хворого.

Щоб не захворіти на лептоспіроз необхідно:

  • дотримуватись правил особистої гігієни
  • мити продукти харчування перед вживанням
  • не купатись у забруднених, невідомих водоймах, із непроточною водою та, які не визначені рекреаційними місцями для відпочинку та купання
  • не пити воду з невідомих джерел
  • не допускати забруднення гризунами харчових продуктів та питної води
  • не ловити рибу в заборонених місцях та не розчищених ставках
  • проводити заходи зі знищення щурів та мишовидних гризунів у підвалах, садибах, будинках і територіях населених пунктів
  • вакцинувати домашніх та сільськогосподарських тварин проти лептоспірозу.

Пам’ятайте, за найменшої підозри на захворювання необхідно негайно звернутися до лікаря, оскільки у хворого кожен втрачений день збільшує ризик розвитку ускладнень!

Profilaktyka 26 09 2024 1

Будьте здорові, бережіть себе і своїх рідних!

Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області