Завдяки реформам і дружньому бізнес-клімату менша за Україну Польща змогла досягти набагато кращих економічних результатів та увійти до ЄС, ще більше посиливши свою економіку. Населення Польщі менше за населення України, вони не мають “Антонова”, “Південмашу”, мають менше чорноземів. Проте валовий внутрішній продукт цієї країни більший у 5 разів. Багато в чому полякам допомогло членство у Євросоюзі: країна отримала доступ до ринків Європи та 65 мільярдів євро дотацій. Але вони домоглися свого права вступити до ЄС, у тому числі завдяки економічним успіхам. В рамках програми «Польська Допомога 2018», проекту «Нові об’єднані громади – як успішно управляти місцевим розвитком» та за підтримки Фундації Менеджерських ініціатив завершився візит польських експертів. Наприкінці минулого тижня нашу громаду відвідали голова Правління Фундації Менеджерських Ініціатив, радник мера Любліна з питань міжнародної співпраці та суспільної партиципації Павел Прокоп, керуючий справами гміни Госьцєрадув Люблінського воєводства Ярослав Черв та консультант Фундації Менеджерських Ініціатив, перекладач Богдан Юрчук. Програма візиту передбачала проведення тренінгів щодо підвищення ефективності управління ключовими сферами, таких як: формування і реалізація бюджету, освіта та культура, житлово-комунальне господарство, енергетична ефективність.
Серед головних питань, які розглядалися під час тренінгів – стратегічне планування. Олена Савченко, радниця з місцевих фінансів Кіровоградського Центру розвитку місцевого самоврядування, яка приймає участь у розробці стратегії розвитку нашої громади, презентувала механізми формування самої стратегії та відповідні напрацювання у цьому напрямку: ключові проблеми розвитку громади, SWOT- аналіз сильних і слабких сторін громади та основних загроз і можливостей, що визначаються зовнішнім щодо громади середовищем, стратегічні та оперативні цілі. Під час конструктивної дискусії польські експерти, які мають багаторічний досвід у сфері розробки стратегій розвитку, та є практиками управління у польському самоврядуванні, поділилися досвідом та надали корисні та важливі поради щодо розробки найважливішого документу в процесі власного соціально-економічного розвитку – стратегії територіальної громади, найбільш ймовірних труднощів, що мають бути подолані у процесі її розробки.
Кількість запитань, які ставили керівники та начальники відділів сільської ради експертам з Польщі, стали свідченням важливості такої зустрічі. Саме такий формат співпраці – реальний шанс перейняти досвід, отримати конкретні напрацювання, обговорити актуальні проблеми та розглянути можливі шляхи їх вирішення.