Для боротьби з мишоподібними гризунами на сільськогосподарських угіддях, фермах і складських приміщеннях широко використовують хімічні препарати. На це є свої причини: їх ефективність, відносно низька вартість та легкість, з якою вони можуть бути застосовані. Однак не варто забувати про недоліки використання хімічних засобів.
Хімічні препарати є токсичними не лише для організмів, проти яких їх застосовують, а й для інших живих організмів – рослин, тварин, людей. До того ж отрутохімікати мають здатність накопичуватися в середовищі, ґрунті, воді, чим погіршують загальний екологічний стан. Та найважливіша загроза стосується залишків пестицидів на посівах: залишки пестицидів можуть проникати в ґрунт або підземні води, а забруднена вода потім може бути використана для зрошення сільськогосподарських культур або для напування тваринами.
Отож екологічно безпечною альтернативою хімічним препаратам є застосування бактоциду. Основу препарату складає зерно пшениці, оброблене в лабораторних умовах специфічними бактеріями Salmonella enteritidis var. Issatscenko, які спричиняють епізоотію (мишачий тиф) серед мишоподібних гризунів. Препарат є високопатогенним, при поїданні принади гине до 95% гризунів протягом 5-14 днів. Висока біологічна ефективність препарату пояснюється насамперед тим, що миші, знаходячись у тісному контакті одна з одною, швидко поширюють смертельну хворобу серед здорових особин.
Варто зазначити, що бактоцид нешкідливий для людей і домашніх тварин, не викликає подразнень і алергічних реакцій, не здійснює шкідливої дії на ґрунт і рослини та є екологічно чистим препаратом, що діє тільки на мишовидних гризунів. Тож такий метод боротьби з гризунами є абсолютно безпечним для людей і довкілля, на відміну від хімічних препаратів.
Виготовлення препарату на Кіровоградщині здійснює ДУ «Кіровоградська обласна фітосанітарна лабораторія», адреса виробництва: м. Кропивницький, вул. Курганна, 62. Придбати бактоцид або отримати консультацію щодо його застосування можна за тел.: (0522) 27 07 25, 0667348682, 0675203706. Вартість бактоциду складає 22,82 грн. за 1 кг препарату.
Довідково. Найдоцільне використовувати препарат за температури повітря не вище +10°С. Адже при температурі +25-30°С тривалість захисної дії швидко зменшується під впливом сонячних променів.
Норми витрати біологічного препарату:
сільськогосподарські угіддя(посіви, сінокоси, пасовища, сади), лісосмуги – 3-5г/нору або 1,5-2,5кг/га (в залежності від чисельності популяції мишовидних гризунів);
ферми і складські приміщення – з розрахунку 1-2г/м².
Бактоцид розкладають у місцях скупчення мишоподібних гризунів вручну (смугами шириною 100-200м з пропуском між ними 50-100м) або з машини (з двох сторін, відстань між прогонами 20-25м). У приміщеннях, тваринницьких фермах, складах, препарат розкладають у нори, біля нір, за обшивку стін. Якщо в приміщенні нори виявити важко, бактоцид розкладають у приманочні посудини.
Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області