Безоплатний проїзд для УБД

01.04.2024

В Україні учасники бойових дій мають пільги на проїзд. Але періодично стається так, що їм у цій пільзі відмовляють перевізники. Часто мотивують це тим, що їм не відшкодовують гроші за такі перевезення. Попри те, що з компенсаціями дійсно бувають проблеми, це не є підставою, аби учасникам бойових дій відмовляли. АрміяInform розповідає, як відстояти своє право на пільговий проїзд.

Що говорить законодавство?
В Законі України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу» прописано, що учасники бойових дій мають право на:

«безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування у сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, зокрема внутрішньорайонних, внутрішньо- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання за наявності посвідчення встановленого зразка, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду — також електронного квитка, який видається на безоплатній основі».

Щоправда, трапляються випадки, коли учасникам бойових дій відмовляють в пільговому перевезенні. Чи законно це? Ні! Тому варто захищати свої права. І ми радимо йти цивілізованим шляхом. Так можна не лише повернути витрачені на проїзд гроші, але й, наприклад, отримати компенсацію за моральні збитки.

Якою є судова практика та що потрібно робити, якщо відмовили в пільговому проїзді? Тож, якщо перевізник відмовляє в проїзді попри наявність посвідчення учасника бойових дій, потрібно:

з’ясувати назву та контактні дані перевізника (інформація, як правило, зазначається в інформаційних матеріалах, розміщених біля водія), власне ім’я водія;
записати номер транспортного засобу, час та маршрут поїздки;
зберегти квиток;
у разі звернення до суду подбати про наявність свідків відмови у безоплатному проїзді;
Далі потрібно написати заяву у трьох примірниках:

До Національної поліції;
До Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека);
До органу місцевого самоврядування, де здійснюється маршрут.
До заяви обов’язково додайте копію посвідчення УБД і копію проїзного квитка.

За відмову у безоплатному проїзді передбачена адміністративна відповідальність за ст. 133-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Безпідставна відмова від передбаченого законом пільгового перевезення громадян — тягне за собою накладення штрафу на водіїв транспортних засобів, громадян — суб’єктів підприємницької діяльності в розмірі п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Звернення до суду
Отримати сатисфакцію можна в судовому порядку. В такому разі можна не лише покарати перевізника, але й повернути свої гроші. Відповідна судова практика є. Звертаємо увагу, що учасники бойових дій мають право на безоплатну вторинну правничу допомогу. Тобто, не лише отримати консультації юриста, але й допомогу в підготовці позову та в представленні інтересів в суді.

АрміяInform