Ботулізм – небезпечне захворювання

07.12.2022

За повідомленням Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області зареєстровано 2 випадки захворювання на ботулізм серед мешканців Кіровоградської області, один з яких зареєстровано в листопаді 2022 року. Постраждалий пов’язує виникнення свого захворювання з вживанням 16 листопада 2022 року риби холодного копчення (товстолоба) домашнього приготування. Рибою пригостили батьків постраждалого їх знайомі із Київської області, які приготували рибу холодного копчення (товстолоба) самостійно в домашніх умовах. Після вживання зазначеного харчового продукту за дві доби у постраждалого з’явилися скарги на погіршення зору, порушення шлунково-кишкового тракту. Постраждалий не звернувся за медичною допомогою до закладу охорони здоров’я, а лікувався самостійно. 28 листопада 2022 року зі скаргами на двоїння в очах, сильно виражену сухість у роті, біль у животі потерпілий звернувся за медичною допомогою до поліклінічного відділення КНП «Центральна міська лікарня» Гайворонської міської ради, де постраждалого госпіталізували.

По Україні спеціалісти територіальних органів Держпродспоживслужби за 10 місяців 2022 року взяли участь у розслідуванні 60 випадків ботулізму з 66 постраждалими, серед яких 2 хворих померло. Летальні випадки зареєстровані у Львівській та Чернігівській областях, пов’язані із вживанням паштету м’ясного домашнього виготовлення та риби – тараньки, придбаної з рук в місці стихійної торгівлі. Серед всіх випадків ботулізму з початку введення воєнного стану зареєстровано 56 випадків, з 61 постраждалим, 2 хворих померло.

 За 10 місяців 2021 року було взято участь у розслідуванні 62 випадків захворювання на ботулізм з 66 постраждалими, серед яких померло 9 хворих.

 За результатами розслідування випадків ботулізму у 2022 році встановлено, що 27 випадків з 32 постраждалими пов’язані з вживанням консервації домашнього приготування (м’ясні консерви – 20 випадків з 23 постраждалими, овочеві консерви – 5 випадків з 6 постраждалими та рибні – 2 випадки з 3 постраждалими), 1 випадок з 1 постраждалим пов’язаний із вживанням м’ясної консерви невстановленого виробника, 21 випадок (22 постраждалих) пов’язані із в’яленою, жареною рибою (серед яких 16 випадків з 17 постраждалими – домашнього виготовлення, 4 – придбано в місцях стихійної торгівлі, 1 – невідомого походження).

 Ботулізм – гостра токсикоінфекція, викликана паличкою ботулізму і її токсином, що міститься в неправильно приготовлених і збережених консервах.  Присутність ботулотоксину в харчових продуктах не змінює їх органолептичних властивостей.

Збудники ботулізму широко поширені в природі. Потрапляючи у зовнішнє середовище (ґрунт, мул озер і річок), спори довгостроково зберігаються і накопичуються. Практично всі харчові продукти, забруднені ґрунтом або вмістом кишечника тварин, птахів, риб можуть містити спори або вегетативні форми збудників ботулізму. Захворювання, як правило пов’язане із вживанням таких продуктів як: консерви, особливо домашнього приготування, копчені, в’ялені м’ясні та рибні вироби, а також інші продукти, в яких є умови для розвитку вегетативних форм збудників та токсиноутворення. Найчастіше реєструються захворювання, пов’язані з вживанням   копченої або в’яленої риби, м’ясних і ковбасних виробів, грибів домашнього консервування, бобових консервів. Ці продукти частіше викликають групові, «сімейні» спалахи захворювань. Якщо інфікований продукт твердофазний (ковбаса, копчене м’ясо, риба), то в ньому можлива, так звана, «гніздова» інфікованість збудниками ботулізму і утворення токсинів. Тому зустрічаються випадки захворювання на ботулізм, коли не всі особи, які вживали один продукт, хворіють.   Таким чином, основним шляхом передачі захворювання є харчовий, обумовлений вживанням консервованих у домашніх умовах продуктів харчування.

 Клінічна картина захворювання залежить в першу чергу не від типу збудника, а від кількості токсину, що потрапив в організм і вчасного введення протиботулінічної сироватки, тому у будь-якому випадку підозри на ботулізм необхідно негайно звертатися за медичною допомогою. Латентний період значно коливається від 2-4 годин до 2-4 діб і більше. Переважно він становить 12-24 год. Перебіг захворювання поступовий.

Виділяють 3 синдроми ботулізму:

  • паралітичний (ознаки ураження центральної нервової системи);
  • гастроінтестинальний (ознаки ураження шлунково-кишкового тракту);
  • загальнотоксичний (підвищення температури тіла, слабість, остуда, головний біль)

Як правило, починається хвороба з ознак ураження центральної нервової системи. Порушення зору – одна з найперших ознак ботулізму (хворого турбує “сітка” перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов’язано з паралічем очних м’язів). Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворі скаржаться на відчуття “грудки” у горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі – ці симптоми обумовлені ураженням ковтальних м’язів.

 Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загальнотоксичним синдромом – хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла. У важких випадках, при поразці дихальних м’язів, пацієнтів турбує відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці, дихання стає поверхневим. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.

   У питаннях профілактики ботулізму основним є дотримання чистоти сировини. Тому чим чистіше відмито городину перед консервуванням, чим ретельніше промита риба перед засолом, тем менше ймовірність потрапляння до продукту збудника ботулізму. Рибу перед засолом у домашніх умовах необхідно звільнити від нутрощів, ретельно промити зовнішню й внутрішню поверхні. Гриби складно повністю звільнити від мікрочастинок ґрунту, тому не рекомендується консервувати їх у герметично закритих банках у домашніх умовах. При домашньому консервуванні, особливо овочів, що містять мало природної кислоти, необхідно додавати за рецептурою оцтову, лимонну кислоти, тому що збудник ботулізму не любить кисле середовище. Важливо добре стерилізувати банки й кришки безпосередньо перед закладкою в них продуктів.  Найменше здуття кришки — причина для категоричної відмови від уживання в їжу вмісту даної банки. Також необхідно категорично виключити придбання виготовлених у домашніх умовах консервів, в’яленої, копченої, солоної риби й інших продуктів харчування в місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб.

У випадку виявлення перших ознак ботулізму не займайтесь самолікуванням, а терміново зверніться до найближчої лікувальної установи за допомогою медпрацівників.

  Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати. Будь яке отруєння не проходить безслідно. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо дітей.

 Кропивницько-Соколівське  управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області