В Україні набув чинності закон № 2363-VIII щодо продовження терміну прийняття в експлуатацію об’єктів будівництва, збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт.
Відповідно до закону, орган державного архітектурно-будівельного контролю безоплатно протягом 10 робочих днів з дня подання заяви власниками земельних ділянок приймає в експлуатацію зведені без дозвільної документації будівлі, які за класом наслідків належать до об’єктів із незначними наслідками (СС1).
Йдеться про зведені з 5 серпня 1992 року до 9 квітня 2015 року індивідуальні/садибні житлові будинки, садові, дачні будинки загальною площею до 300 квадратних метрів, а також господарські/присадибні будівлі і споруди загальною площею до 300 квадратних метрів. Дія законопроекту розповсюджується на зведені до 12 березня 2011 року будівлі і споруди сільськогосподарського призначення.
Розглянемо основні моменти нового акту.
На які споруди поширюється дія закону
У документі вказані такі об’єкти, до яких можуть застосовуватися його умови:
приватні будинки, дачні, садові будівлі, площа яких не перевищує 300 кв. м. Вони повинні бути зведені терміном до квітня 2015 року;
господарські будівлі та споруди до 300 кв. м площею, зведені до 9 квітня 2015 р.;
сельхозсооружения, які були побудовані до березня 2011 р.
Законодавці прописали деякі умови, при дотриманні яких будови можна прийняти в експлуатацію за спрощеною процедурою узаконення самобуду. До цих моментів відносяться наступні:
клас наслідків об’єктів повинен бути СС1, тобто будови з незначними наслідками;
зведення повинно бути здійснено на землі відповідного призначення.
Як застосовувати спрощену процедуру
По будівельної амністії 2018 року, щоб узаконити зведену будівлю, необхідно подати заяву в ДАБК. Її подає власник земельної ділянки, на якій розміщений об’єкт. Разом з ним надаються результати техобстеження споруди. Будівля має відповідати будівельним нормам і бути безпечною у використанні.
ДАБК має для розгляду 10 робочих днів, протягом яких орган повинен прийняти в експлуатацію об’єкт або дати мотивовану відмову.
Кінцевого строку на подання такої заяви в ДАБК у законі не зазначено, однак звільнення від штрафів за незаконну споруду теж немає.
Щоб процедура змогла працювати, законодавцям необхідно прийняти ще ряд документів, що будуть регламентувати роботу ДАБК та БТІ.
Будівельна амністія в 2018 році має відмінність від попередніх:
Узаконити самобуд стало легше. Це крок до людей, особливо до тих, які проживають у сільській місцевості, адже часто через незнання або віддаленості органів ДАБК будови не були оформлені за законом і введення в експлуатацію не було здійснено. Це стосується приватних будинків, господарських споруд та малих фермерських господарств. Тепер ДАБК в самі короткі терміни готова оформити необхідні документи на майно таких громадян.
Зробити це можна за умови, що ділянки землі, на яких розміщено самобуд, відповідають їх цільовому призначенню, а будови зведені за будівельними нормами і правилами безпеки. Для оформлення власник звертається в ДАБК на місцях.
Важлива роль БТІ при узаконенні самобуду
Для того щоб підтвердити відповідність будівлі будівельним нормам, необхідно провести технічну інвентаризацію, і тут не обійтися без організацій, які надають послуги БТІ. Після цього необхідно замовити технічний паспорт на будинок, в якому будуть вказані поверховість споруди, загальна площа, рік будівництва, поверховий план, відомості про конструкційні матеріали і інженерні мережі.
Зверніть увагу, що недотримання вимог законодавчих актів, будівельних нормативів і стандартів спричинить за собою накладення штрафних санкцій на забудовника. Не варто затягувати з рішенням, скористайтеся наданою державою будівельної амністією і узаконьте свій самобуд,